fbpx

Czy konopie uratują populację pszczół?

Okazuje się, że konopie budzą zainteresowanie nie tylko ludzi. Badanie przeprowadzone przez naukowców z Cornell University, opublikowane w czasopiśmie Environmental Entomology, wykazało, że krzaki marihuany bardzo pociągają pszczoły, które nie mają wystarczającej ilości słodkiego pyłku. Wyniki, które są potwierdzeniem wcześniejszych badań, dają naukowcom nowe możliwości ratowania kurczącej się populacji owadów zapylających.

Analiza wykazała, że wyższe krzaki marihuany przyciągają 17 razy więcej pszczół na danym obszarze. Aktualnie znanych jest 16 gatunków konopi, które mogą wspierać populację pszczół. Warto dodać, że choć pszczoły uwielbiają konopie indyjskie, to tak naprawdę nie są w stanie się nimi odurzyć, ponieważ nie posiadają żadnych receptorów kannabinoidowych.

Odkrycie to jest trochę zaskakujące, gdyż marihuana nie przypomina kwiatów, które zwykle interesują pszczoły, zarówno jeśli chodzi o kolory, jak i zapach czy smak pyłku. Badanie to jest szczególnie istotne, biorąc pod uwagę fakt, że wiele z tych owadów pada ofiarą pestycydów, podczas gdy do konopi nie używa się środków ochrony.

Jako ciekawostkę warto dodać, że miód wyprodukowany z konopi indyjskich zawiera niewielkie ilości THC. Opracowaniem technologii produkcji takiego miodu zajęła się izraelska firma PhytoPharma.

Źródło: vice. com

Dodaj komentarz