fbpx

Domy na wąską działkę – jak skutecznie poradzić sobie z trudnymi warunkami działki budowlanej?

Dom, który jest zarówno przytulny, oszczędny energetycznie, praktyczny, jak i elegancki, przynosi wielką radość swoim posiadaczom. Aby naprawdę cieszyć się z procesu budowy i powstawania takiego wymarzonego domu, konieczne jest dokładne wybranie odpowiedniego planu architektonicznego, który nie tylko uwzględni potrzeby i oczekiwania przyszłych mieszkańców, ale także dostosuje się do warunków zabudowy danej działki. Jedynie optymalnie dobrany projekt domu spełni swoje zadanie, zapewniając sprawną realizację inwestycji i estetyczny wygląd budynku.

Dom przy Migdałowej 6

Projekty domów do realizacji na wąskich działkach – postaw na domy z poddaszem.

Jeśli mamy do czynienia z wąską działką budowlaną, kluczowe jest wybranie właściwego planu domu. Projekty domów z użytkowym poddaszem są odpowiedzią na wyzwania stawiane przez trudne działki. Domy z użytkowym poddaszem nie tylko wyglądają elegancko i mają swój niepowtarzalny klimat, ale także stanowią najbardziej optymalny wybór dla właścicieli niewielkich i trudnych działek. Te funkcjonalne domy idealnie pasują do każdej przestrzeni, zapewniając doskonały efekt i najlepsze dopasowanie do warunków zabudowy i zapisów o lokalnej intensywności zabudowy danej działki. Wybór odpowiedniego projektu domu nie tylko pozwala zaoszczędzić pieniądze, ale również zapewnia, że dom będzie idealnie spełniał swoje funkcje użytkowe i estetyczne, sprawiając radość swoim mieszkańcom każdego dnia. Szeroki wybór gotowych rozwiązań na wąskie działki proponują autorskie pracownie projektowe. W ich ofercie bez trudu odnajdziemy budynki, mieszczące się nawet n atak wąskich działkach, jak te o szerokości 13 m. Ciekawym przykładem rozbudowanej serii domów na wąską działkę jest oferta przygotowana przez architektów biura projektowego GALERIADOMOW.PL. Domy przy Migdałowej to projekty domów z poddaszem użytkowym i pojedynczym garażem w bryle budynku, które z powodzeniem można realizować na wąskich parcelach. Dostępne w wariancie podstawowym oraz w lustrzanym odbiciu dają się optymalnie dopasować do działek o różnej orientacji według stron świata.

Dom przy Migdałowej 4

Projekty skrojone na miarę wąskiej działki – co powinien mieć idealny dom?

Zaprojektowanie domu, który będzie pasował do wąskiej i trudnej do zagospodarowania działki, nie musi oznaczać stworzenia banalnego budynku pozbawionego atrakcyjnego designu. W rzeczywistości, im bardziej wymagający teren, tym większe wyzwanie dla architektów. Dobrze skonstruowane projekty domów cechują się zarówno funkcjonalnością, jak i estetyką. Podstawą jest skuteczne dysponowanie dostępną przestrzenią, tak aby każdy mieszkaniec domu znalazł odpowiednio dużo miejsca do wygodnego życia. Domy na wąską działkę z reguły posiadają jedną lub dwie ściany pełne. Jest to zabieg celowy, pozwalający zbliżyć się na minimalną odległość od granicy działki. Przy takiej konstrukcji należytą uwagę należy przyłożyć do dobrego doświetlenia parteru. Szerokie drzwi tarasowe oraz powiększone okna powinny się doskonale sprawdzić w takim budynku. Parter zajmowany jest zwykle przez otwarta strefę dzienną, dlatego powinna być ona przyjemna, widna i sprawiać wrażenie przestrzenności. W wąskich domach łatwo zaprojektować pojedynczy garaż od frontu. Będzie on nieco wydłużał bryłę budynku, lecz nie poszerzy jego obrysu, więc nie spowoduje konieczności oddalenia się od granicy. Na dachu garażu można zaprojektować duży taras, który będzie powiększał użytkową przestrzeń poddasza. To na piętrze będą się mieścić pokoje sypialne i główna łazienka. Piętro można doświetlić systemem okien połaciowych lub eleganckimi lukarnami. W przypadku realizacji każdego nowoczesnego domu, nie tylko tego na wąską działkę, warto pomyśleć o wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii w celu obniżenia kosztów utrzymania domu. Prosty dach dwuspadowy, stosowany w domach z poddaszem, idealnie sprawdza się do wykorzystania instalacji solarnej lub fotowoltaiki. Warto przemyśleć również zastosowanie wentylacji mechanicznej oraz ogrzewania pompą ciepła.

Dom przy Migdałowej 5

Wąska działka, pomimo swoich ograniczeń, może mieć również dosyć wymierne atuty. Zaletą takich parceli powinna być przede wszystkim cena. Koszty zakupu wąskiej i mniej ustawnej działki są niższe niż nieruchomości o regularnych i foremnych kształtach. Również lokalizacja może okazać się atrakcyjnym czynnikiem skłaniającym do zakupu takiej działki. W popularnych lokalizacjach, większych miastach lub na obrzeżach modnych aglomeracji regularne działki albo są już całkowicie wykupione, albo ich cena jest dla wielu inwestorów nieosiągalna. Wąskie parcele w takich miejscach można kupić taniej, właśnie ze względu na pozornie trudniejsze zagospodarowanie takiego terenu. Jeśli znajdziemy wąską działkę w interesującej nas lokalizacji warto przemyśleć jej zakup. Nie musimy się już obawiać, ze nie znajdziemy odpowiedniego projektu domu, który bez trudu zrealizujemy na wymagającej parceli.

Dodaj komentarz