fbpx

Pomysły na weekend. Podpowiadamy, dokąd wyjechać!

Potrzebujesz wytchnienia od codziennych obowiązków? A może dopiero w okresie jesiennym zaczynasz wymarzony urlop i zastanawiasz się, dokąd się udać? Zdaniem badaczy bliskość morza pozytywnie wpłynie na twój układ nerwowy. 

Pomysł na długi weekend

Przy dobrej organizacji, w listopadzie możemy skorzystać z dwóch  przedłużonych weekendów. Jeśli dopiero w okresie jesienno-zimowym rozpoczynasz wymarzony urlop, spieszymy z podpowiedzią – wybierz któreś z nadmorskich miasteczek. Zdaniem badaczy z Pennsylvania State University, bliskość plaży i morza działa kojąco na układ nerwowy – odstresowuje i pomaga wprowadzić się w stan medytacji.

Ponadto, jak zapewnia Richard Shuster, psycholog kliniczny, kolor morza uspokaja i relaksuje zmysły. Jego zdaniem wpatrywanie się w akwen zmienia częstotliwość fal mózgowych przełączając mózg na tryb kontemplacyjny.

Jod i jony ujemne

Ale to nie jedyne korzyści z wypoczynku nad morzem. Powietrze w miasteczkach, które oferują dostęp do słonej wody zawiera jony ujemne, które mają udowodnione działanie antydepresyjne. Ponadto zawierają duże stężenie jodu – pierwiastka ważnego dla zdrowia hormonalnego – a przypomnijmy, że współczesne społeczeństwo cierpi na jego znaczne deficyty.

Warto wspomnieć również o dotyku. Dotyk piasku czy chodzenie po plaży boso stymuluje receptory na powierzchni kończyn niczym godzinna terapia refleksologii. Poprzez cienki naskórek nasze stopy i dłonie mogą absorbować jony ujemne z piasku, w taki sam sposób jak nasze płuca absorbują je wraz z tlenem. Czy potrzebujesz więcej zachęt, aby udać się nad morze?

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło:  F5

Dodaj komentarz