fbpx

Czy Polakom bywa „do śmiechu”?

Pewien trzydziestolatek w ramach eksperymentu od ośmiu miesięcy sprawdza jakie powody do codziennego uśmiechu mają Polacy. Swoją pracę publikuje na Instagramie @365bananow w postaci codziennych krótkich filmów, w których znani (m.in. politycy, blogerzy, aktorzy) i nieznani Polacy odpowiadają na pytanie „co powoduje u Ciebie banana na twarzy?”

Projekt „365 bananów” zakłada 365 filmów przez 365 dni w roku, które prezentują spontaniczne wypowiedzi losowo zapytanych Polaków. Z krótkich filmów dowiemy się ile rodzajów uśmiechu potrafi zaprezentować Jarosław Kuźniar albo co wywołuje zaciesz na twarzy Adriana Zandberga.

Uśmiech to uniwersalny gest, którego pozytywne znaczenie rozumie prawie każdy bez względu na krąg kulturowy, z którego pochodzi. Od września bieżącego roku PKO Bank Polski postanowił wykorzystać fenomen uśmiechu testując system do zliczania uśmiechów jakie pojawiają się na twarzach pracowników i klientów. Firma zapewniła, że udział w testach jest dobrowolny, a zebrane za uśmiechy punkty pracownicy mogą wymieniać na nagrody, zaś klienci wspierają w ten sposób cele charytatywne. Jednak, czy o to w uśmiechaniu się chodzi? Czy liczy się częstotliwość, czy może jakość uśmiechu? Co sprawia, że z radością unosimy kąciki ust?

Na te pytania, od kilku miesięcy swoim projektem odpowiada Paweł Kędzierski, na co dzień właściciel agencji graficznej, towarzyski i uśmiechnięty mieszkaniec Warszawy. Na swoim koncie w aplikacji Instagram @365bananow codziennie publikuje jeden film z wypowiedzią nowopoznanej osoby.

 

Pomysł na ten uśmiechnięty projekt zrodził się dość niespodziewanie, gdy autor zapytany przez znajomego o codzienne powody do uśmiechu, ku swojemu zaskoczeniu nie potrafił odpowiedzieć.

„Wpadłem w panikę, że na tak proste pytanie nie umiem sam sobie odpowiedzieć, a jedyne co przychodziło mi wtedy na myśl to rzeczy, które mogę kupić lub urlop. Od tego czasu zacząłem zwracać uwagę na to jak reaguję w różnych sytuacjach i jakie momenty sprawiają, że się uśmiecham”- opowiada Paweł.

Projekt potrwa jeszcze do 12 marca 2020 roku, a każdy chcący wziąć udział w projekcie i odpowiedzieć na pytanie o tytułowego „banana” może zgłaszać się bezpośrednio do twórcy za pośrednictwem konta @365bananow.

Konto projektu na Instagramie: https://www.instagram.com/365bananow/

Kontakt do autora
FB: https://www.facebook.com/kedzierski.pawel.piotr

Email: pawel@inspirestudio.pl

 

Dodaj komentarz