fbpx

Teksas: Psy policyjne nie będą już usypiane po “przejściu na emeryturę”

Kongres stanu Teksas podjął decyzję dotyczącą zwierząt kończących służbę w oddziałach policji. Od tej pory psy i konie zbyt stare aby kontynuować pracę w służbach mundurowych nie będą już usypiane.  Dotychczas pory prawo stanowe wymagało, aby zwierzęta które są już zbyt stare na kontynuowanie służby, zostały sprzedane na aukcji lub uśpione – informuje “Washington Post”.
W świetle prawa Teksasu zwierzęta traktowane były do tej pory jako “ruchomość” należąca do służb bezpieczeństwa, która, tak jak broń, powinna zostać zutylizowana, gdy przestaje się nadawać do użytku.

Dzięki lobbingowi organizacji broniących praw zwierząt oraz stowarzyszenia szeryfów Teksasu, sytuacja ta się zmieniła. Od tej pory psy i konie będą mogły być adoptowane za darmo przez ich służbowych opiekunów lub “inne wykwalifikowane osoby”.

Do tej pory policjanci chcący przygarnąć lub ochronić swoje psy, musieli wykazywać “kreatywność” w obchodzeniu przepisów. Szef stowarzyszenia szeryfów i zarazem szeryf hrabstwa Collin Jim Skinner powiedział, że gdy objął tę funkcję, zastał w swojej komendzie dwa stare i schorowane psy, więc by je uratować formalnie nie pozwolił im pójść na emeryturę, a jedynie “zwolnił je z aktywnych czynności służbowych”. – czytamy w “Washington Post”.

Departament Policji w Austin po prostu sprzedawał opiekunom psy i konie za symbolicznego dolara. Jak komentuje dziennik, dotychczasowa praktyka stawiała policjantów przed trudnym wyborem etycznym – mogli albo ratować zwierzęta, albo respektować prawo.

Źródło: Washington Post

Dodaj komentarz