fbpx

Złotooki – pożyteczne owady które warto zaprosić do swojego ogrodu

Złotooki to pożyteczne owady, które mogą być sprzymierzeńcami w utrzymaniu dobrej kondycji naszych ogrodów, odgrywają kluczową rolę w kontrolowaniu populacji różnych szkodników roślin. Gdy temperatura zaczyna spadać jesienią, te owady szukają schronienia przed zimnem, często znajdując kryjówkę w naszych domach, na poddaszach, czy w innych budynkach gospodarczych. Niestety, czasami są błędnie identyfikowane jako mole i niepotrzebnie zwalczane, podczas gdy w rzeczywistości powinniśmy im aktywnie pomagać.

Co sprawia, że złotooki są wyjątkowe?

Złotooki, znane ze swojej zielonej barwy i charakterystycznych, złocistych oczu, są owadami średniej wielkości. W Polsce znanych jest około 27 gatunków, które łatwo odróżnić od moli dzięki ich przezroczystym, zielono żyłkowanym skrzydłom i długim czułkom. Odróżnia je od moli nie tylko wygląd, ale także ich rola w ekosystemie jako pożyteczne owady.

Larwy złotookich są znane ze swojego apetytu na mszyce, przędziorki i jaja stonki ziemniaczanej, co czyni je nieocenionymi pomocnikami w ograniczaniu tych szkodników w ogrodach. Dorosłe złotooki żywią się pyłkiem, ale to ich larwy stanowią naturalną obronę przed wieloma szkodnikami.

Złotooki są bezpieczne dla ludzi – nie atakują i nie kąsają, za to mogą przynieść wiele korzyści naszym ogrodom. Z tego względu zasługują na naszą ochronę i wsparcie.

Gdzie można znaleźć złotooki?

Złotooki można spotkać w ogrodach niemal wszędzie, jednak ich zielone ubarwienie często sprawia, że pozostają niezauważone. Przyciągają je rośliny miododajne oraz drzewa i krzewy, co oznacza, że ich obecność jest pożądana w każdym zielonym zakątku.

Jak wspierać złotooki?

W celu zachęcenia złotook do zimowania w naszych ogrodach można przygotować dla nich specjalne domki. Tego rodzaju schronienia pomagają im przetrwać zimę, kiedy to znacząca część populacji może ginąć. Domki dla złotook, dostępne w sklepach lub do samodzielnego wykonania, powinny być umieszczone na odpowiedniej wysokości i wypełnione materiałem izolacyjnym, takim jak siano czy słoma. Prawidłowe przygotowanie i lokalizacja tych schronień może znacząco przyczynić się do przetrwania tych pożytecznych owadów przez zimę, a następnie do ich aktywnego uczestnictwa w życiu ogrodu w kolejnym sezonie.

Dodaj komentarz