fbpx

7 zwrotów, które ułatwią życie. Wprowadź je do słownika

Masz poczucie, że wiele rzeczy ci nie wychodzi albo że życie jest niesprawiedliwe? Bardzo możliwe, że przyczyna twoich porażek jest bliżej niż sądzisz. Zdaniem wielu psychologów zmiana własnego nastawienia może być kluczem do rozwiązania problemów. Warto zacząć od formułowania zwrotów i zmiany codziennego słownika.

Nauka mówienia to nie tylko lata przyswajania słówek, ale również obserwacja zachowań i mowy rodziców – oraz rosnąca wiara w prawdziwość wysyłanych komunikatów. Przez pierwsze lata życia uczymy się nie tylko mówić poprawną polszczyzną, ale również powtarzamy całe zwroty, które zasiewają ziarna określonego nastawienia. Jako dorośli, rzadko kwestionujemy ich sens. A tymczasem słowa, które wyrażamy (werbalnie lub w formie myśli) mogą być przyczyną potencjalnych sukcesów lub porażek. Co to za zwroty?

Zamiast – Spróbuję – zrobię/ sprawdzę

Kiedy podejmujesz jakieś wyzwanie albo wyznaczasz sobie nowe cele, co zwykle mówisz? Jak o tym myślisz (bo myślisz o tym na pewno!)? Czy są to słowa – „spróbuję to zrobić”? Czy raczej – „zrobię”? Pamiętaj, że „próba” zawsze zakłada potencjalną porażkę, natomiast słowa użyte w czasie przyszłym i dokonanym sprawią, że dane zadanie staje się prostsze do wykonania. Zamiast myśleć, że „spróbujesz” coś zrobić lub zrealizować, pomyśl o tym w czasie dokonanym – „zrobisz” lub „sprawdzisz”.

Zamiast – Nigdy nie powinienem tego zrobić – Zrobiłem, a więc po coś mi to było
Błędy są wpisane w ludzką naturę. Każdy z nas – niezależnie od wieku czy dojrzałości emocjonalnej – może czasem podjąć decyzję, która przyniesie gorzkie owoce. W takiej sytuacji bardzo łatwo przychodzi nam obwiniać się lub karać. Pomyśl jednak, że każda sytuacja i podjęta przez ciebie decyzja była potrzebną lekcją. Skoro podjąłeś taką a nie inną decyzję, prawdopodobnie tylko taką mogłeś podjąć – w tym konkretnym czasie i przy określonym zasobie wiedzy. Takie nastawienie rozluźnia i pomaga spojrzeć z optymizmem w przyszłość.

Zamiast – Powinienem to zrobić/ Muszę to zrobić – Zrobię/ Mogę to zrobić/ Chcę to zrobić
Słowa takie jak – „powinnam/powinienem” oraz „muszę” – mają zwykle wydźwięk pejoratywny – zakładają bowiem przymus, obowiązek i karę. Nic dziwnego, że wiele osób szybko porzuca powzięte plany, kiedy powtarzają sobie w myślach, że coś „muszą”. Przymus kojarzy się z czymś mało przyjemnym, bardziej ze smutną koniecznością niż faktyczną potrzebą wynikającą z serca. Co ciekawe, zamiana słów „muszę” na „chcę” całkowicie zmienia charakter wykonywanego zadania nawet w kontekście obowiązków zawodowych. Daje nam poczucie sprawczości i wzięcia odpowiedzialności za obowiązki.

Zamiast – Jest to zbyt skomplikowane – Nie rozumiem tego na obecną chwilę
Czy pojęcia i zjawiska mogą być skomplikowane ze swej natury? A może „skomplikowanie” to jedynie subiektywna ocena? Bardzo możliwe, że to my nadajemy określone etykiety i stopniujemy trudność pojęć i zadań. W końcu to, co dla jednej osoby może być trudne i skomplikowane, dla innej będzie zrozumiałe i proste. Jeśli czegoś nie rozumiesz, nie generalizuj. Po prostu powiedz, że nie rozumiesz tego „teraz” – w tym konkretnym momencie. Być może za tydzień lub za miesiąc, temat będzie w zasięgu twojego zrozumienia.

Zamiast – Dlaczego muszę to zrobić – Czego się z tego nauczę?/ Po co mi to?
Życie dorosłych nie zawsze jest usłane różami. Nasza codzienność pełna jest zobowiązań koniecznych do wypełnienia, które lubimy średnio lub wcale. Czasami zdarza się też, że nagle musimy pojechać w miejsce, które dalekie jest od marzeń. Zamiast narzekać, zobacz sytuację z lotu ptaku – poszerz perspektywę. Po co ci ta konkretna i trudna sytuacja?

Zamiast – To niesprawiedliwe – I tak sobie z tym poradzę
Przydzielono ci obowiązki, których szczerze nienawidzisz? Zachorowałeś? A może ktoś z niewiadomych przyczyn zrobił ci przykrość? Spokojnie! Choć teraz sytuacje mogą wydawać się trudne i nie do udźwignięcia, gdy opadną pierwsze emocje, znajdziesz w sobie przestrzeń i zasoby do tego, by poradzić sobie z trudnymi zdarzeniami. Zamiast narzekać, że życie potraktowało cię niesprawiedliwie, powiedz – że sobie z tym poradzisz – pomieścisz to, znajdziesz rozwiązanie sytuacji i pójdziesz dalej.

Zamiast – Znów mi się nie udało – Tym razem się nie udało
W tym zwrocie (podobnie jak kilka akapitów wyżej), warto mieć na uwadze, że rzeczy, zasoby i zjawiska podlegają nieustannej zmianie – podobnie jak ty. To, że poniosłeś porażkę lub popełniłeś błąd nie oznacza, że tak jest zawsze. Zamiast zaklinać rzeczywistość i zasiewać ziarna potencjalnej porażki w przyszłości poprzez duże, generalizujące słowa – patrz na wydarzenia precyzyjnie, jasno i konkretnie. Nie udało się „teraz”. Popełniłeś błąd „teraz” – a nie „zawsze”.

 

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: F5

Dodaj komentarz