fbpx

Polska odebrała nagrodę przyznawaną za wybitne osiągnięcia w dziedzinie “zielonych inwestycji”

Nagrodę przyznają władze biznesowej dzielnicy Londynu, czyli City, razem z dwoma organizacjami: International Capital Market Association (ICMA) i Climate Bonds Initiative (CBI). Trofeum w kategorii Green Bonds Pioneer Awards (for pioneering first Sovereign Green Bond) premiuje te państwa, które decydują się na realizacje inwestycji kapitałowych, wspierających ratowanie środowiska, bądź mają na celu jego ochronę.

– Podziwiam zapał do promocji “zielonych inwestycji” i doceniam, że Polacy jako pierwszy rząd wprowadzili w grudniu zeszłego roku produkt, jakiego jak na razie nie ma gdzie indziej na świecie. Jednak na ocenę jakości produktu i jego wartości inwestycyjnej będziemy czekali aż rok, do grudnia tego roku – mówi Kuba Gogolewski, ekspert z Fundacji Inwestycje Tak Odkrywki Nie.

“Polska wyemitowała obligacje green bonds jako pierwszy w świecie emitent rządowy. Otworzyła tym samym nowy segment dynamicznie rozwijającego się rynku. […] Środki z emisji zostaną wykorzystane w szczególności na finansowanie tegorocznych wydatków budżetowych związanych z poprawą stanu środowiska lub na refinansowanie takich wydatków z lat 2014-2016” – powiedział wiceminister Piotr Nowak, cytowany przez stronę internetową resortu.

Ministerstwo Finansów podaje, że “emisja polskich green bonds cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem zagranicznych inwestorów, co pozwoliło na podniesienie kwoty wyemitowanych obligacji do 750 000 000 euro”. Początkowo w planach było wypuszczenie papierów o wartości pół miliarda euro.

Źródło: materiały prasowe

One thought on “Polska odebrała nagrodę przyznawaną za wybitne osiągnięcia w dziedzinie “zielonych inwestycji”

  • 1 maja 2023 at 09:47
    Permalink

    Co znaczy odpowiedni pijar! 😀

    Reply

Dodaj komentarz