fbpx

Mądre i wspierające. Te słowa Jespera Juula powinien przeczytać każdy rodzic

Jeśli jako rodzice nadal nie znacie Jespera Juula, to czas nadrobić zaległości. Ten znany na całym świecie duński terapeuta rodzinny i pedagog przeżył 71 lat i zmarł w roku 2019. Zasłynął ze swoich niezwykle mądrych i wpierających książek, które dla wielu matek i ojców stały się przewodnikami po trudnej rodzicielskiej ścieżce.

Książka „Życie w rodzinie. Wartości w rodzicielstwie i partnerstwie” to także lektura inspirująca dla obu partnerów, ponieważ  autor porusza w niej temat miłości rodziców względem siebie.  Jesper Juul był także założycielem fundacji Family-Lab International, której placówki znajdują się też w Polsce.  Są inicjatorem  spotkań dla rodziców, webinarów, a także szkoleń, które inspirują dorosłych do bycia odpowiedzialnymi, świadomymi opiekunami.

Jesper Juul wielką uwagę przywiązywał do szacunku całej rodziny. Jako wartość nadrzędną dla rodziców stawiał nawiązywanie głębokich relacji z dziećmi. Wyjaśniał jak ważne jest zrozumienie potrzeb najmłodszych, a między bezstresowym i  całkowicie autorytarnym wychowaniem  stworzył całkowicie nowy nurt i kierunek dla rodzicielstwa.

Oto najpiękniejsze cytaty z jego książek i złote myśli oparte na filozofii tego duńskiego pedagoga oraz jego wartościowych, mądrych poglądach. Warto je zapamiętać.

 • Jeśli chodzi o wychowanie dzieci, to największy problem z „metodami” polega na tym, że wszystkie służą jednemu i temu samemu celowi: posłuszeństwu dziecka wobec rodzica.
 • Rodzicom często wcale nie chodzi o dobro i rozwój swoich dzieci, ale o to, żeby ich własne postępowanie zostało ocenione jako właściwe.
 • Rozpieszczone dziecko to takie, które dostaje za dużo tego, czego nie potrzebuje, i za mało tego, czego potrzebuje.
 • Ktoś spyta, czy dzieci są w stanie jednak to wszystko zrozumieć? Nie, nie potrafią. Na tym właśnie polega proces rozwoju dziecka, że zostaje ono konfrontowane z rzeczami, których sens odkryje mu się dopiero z czasem.

Jespera Juula

 • Dwuletnie dziecko często bywa sfrustrowane, ponieważ boleśnie odczuwa różnicę między tym, co czuje i myśli a tym co potrafi powiedzieć
 • Dzieci rodzą się z całą paletą rozmaitych uczuć, które wyrażają, otwarcie demonstrując rodzicom swoje potrzeby i granice. Ich reakcje zawsze mają sens, kiedy spojrzy się na nie w odpowiednim kontekście, chociaż czasami niełatwo to odgadnąć i zrozumieć.
 • Wychowanie dzieci i życie z partnerem są po prostu wielkim eksperymentem, który trwa całe życie i w którym nie da się uniknąć różnych głupstw i błędów. Jednak w życiu nie chodzi o to, aby postępować „właściwie” czy też „doskonale”, ale aby całemu temu chaosowi nadać sens.

Jespera Juula

 • Dziewczęta potrzebują zdrowego podejścia do agresji. Muszą wiedzieć, jak bronić swoich granic i jak walczyć o swoje prawa, których żaden mężczyzna nie da im wspaniałomyślnie z własnej woli
 • Jeśli dziecku nie pozwolimy badać, próbować i mylić się, to zniszczymy fundament jego wiary we własne siły i zaufania do siebie.
 • Według mnie nie ma znaczenia, czy rodzice zgadzają się w kwestiach wychowawczych, czy nie. W zasadzie zgadzać muszą się tylko co do jednego: że różnica zdań jest dopuszczalna. Dzieci czują się niepewnie tylko wówczas, gdy ich rodzice postrzegają powstające między nimi różnice jako złe i niepożądane.

Jespera Juula

 

 • 80% matek uważa się za osoby samotnie wychowujące dzieci, nawet jeśli są zamężne.
 • Wielu mężczyzn próbuje całkowicie dostosować się do oczekiwań partnerek. Takie usiłowania prowadzą do katastrofy dla mężczyzny i jego związku z kobietą.
 • Droga do sypialni wiedzie przez pokój dzienny.
 • (…) z mężczyznami jest jak ze sklepem: wszystko, co można w nim dostać, leży na półkach. Nie należy zakładać, że na tyłach jest jeszcze ukryty jakiś magazyn z ekskluzywnymi towarami.

 

Źródło: rodzicedzieci.pl oraz tastywayoflife.com

Opracowanie: Agata Pałach, blog Nigdy za Późno

 

Dodaj komentarz