fbpx

Spójrz w niebo. Nad Polską przelecą niebawem Południowe Delta Akwarydy

Latem na polskim niebie będzie można zaobserwować rój meteorów o nazwie Południowe Delta Akwarydy. Najlepiej będą widoczne pod koniec miesiąca, ale ich aktywność rozpocznie się już w poniedziałek (18.07.2022).

Spośród letnich rojów meteorytów najbardziej atrakcyjne są Perseidy, których szczyt przypada na sierpień. Warto wiedzieć, że nieco wcześniej na niebie pojawiają się inne „spadające gwiazdy”, Południowe Delta Akwarydy.

Ciemne, ale aktywne

Zgodnie z prognozami, tegoroczny deszcz Południowych Delta Akwarydów potrwa od 18 lipca do 21 sierpnia. Szczyt aktywności roju został przewidziany na 29 lipca, ale szczególnie dobre warunki do ich obserwacji mogą wystąpić dzień wcześniej — Księżyc znajdzie się wtedy w nowiu.

Jest to szczególnie istotne, ponieważ Południowe Delta Akwarydy należą do aktywnych, ale stosunkowo ciemnych rojów. Ich rozbłyski są zdecydowanie mniej widoczne od Perseidów, dlatego są mniej popularne wśród obserwatorów nieba.

Gdzie patrzeć w niebo?

Według NASA rój jest najlepiej widoczny na półkuli południowej i południowych szerokościach geograficznych półkuli północnej, ale da się go dostrzec również w innych miejscach na kuli ziemskiej. Rozbłyski najłatwiej dostrzec w połowie drogi między horyzontem i zenitem, 45 stopni od gwiazdozbioru Wodnika. Kosmiczny spektakl najczęściej trwa do świtu.

Południowe Delta Akwarydy najprawdopodobniej pochodzą z komety 96P/Machholz, okrążającej Słońce mniej więcej raz na pięć lat. Radiant roju — punkt na niebie, z którego wydają się pochodzić rozbłyski — to gwiazdozbiór Wodnika.

Źródłem nazwy zjawiska jest jedna z gwiazd konstelacji, Delta.

Źródło: NASA, EarthSky

One thought on “Spójrz w niebo. Nad Polską przelecą niebawem Południowe Delta Akwarydy

Dodaj komentarz