fbpx

Twoje dzieci się nudzą? Pomysły na wspólną zabawę w plenerze

Po blisko rocznym pobycie w domach sześć na dziesięć rodzin w Wielkiej Brytanii deklaruje tego lata chęć spędzania więcej czasu razem na świeżym powietrzu, aby cieszyć się bliskością natury.  Ten aspekt stał się ważniejszy niż kiedykolwiek. Dzieci się nudzą, już nie tylko w czasie deszczu.

Przeprowadzona ankieta  pokazuje, że rodziny chcą jak najlepiej wykorzystać pobyt w plenerze, ale czasami brakuje im inspiracji, aby zamienić dzień w ciekawą przygodę.

Wiele osób skarży się, że w ciągu ostatnich 18 miesięcy wyczerpali już bank pomysłów i ok. 67% rodziców ma trudności z wymyśleniem rozrywek dla dzieci.

Rzeczywiście, do najlepszych zajęć rodzinnych na świeżym powietrzu, które rodzice planują tego lata, należą te dość standardowe: piknik, oglądanie zachodu słońca, wyjazd do parków rozrywki, jazda na rowerze, pływanie w morzu, odwiedziny rezerwatów przyrody, zwiedzanie, zbieranie owoców, budowanie zamków z piasku itp.

Helen Skelton to znana w Wielkiej Brytanii prezenterka telewizyjna i współprowadząca programy dla dzieci oraz rodzin. Ta entuzjastka spędzania czasu blisko natury podzieliła się ostatnio kilkoma pomysłami i wskazówkami dla rodziców, pokazując, jak jeszcze mogliby spędzać czas tego lata, aby ich dzieci mogły spożytkować wspólne chwile kreatywnie. 

Oto co proponuje Helen.

Zostań strażnikiem dzikiej przyrody: podczas eksploracji przyjrzyj się bliżej otaczającej nas przyrodzie. Zanim wyjdziesz na zewnątrz, zrób listę stworzeń, które chciałbyś zobaczyć i sprawdź, czy uda Ci się znaleźć je wszystkie podczas swoich przygód.

Stwórz naturalny tor przeszkód: Wykorzystaj otaczający cię krajobraz, aby stworzyć najlepszy tor przeszkód i zorganizuj w nim zawody.

Stwórz naturalne bransoletki: Przed wyruszeniem na wędrówkę weź kawałek taśmy maskującej i załóż ją na nadgarstek, lepką stroną na zewnątrz. Gdy jesteś poza domem, znajdź kawałki naturalnych przedmiotów, które możesz przykleić do bransoletki: gałązki, kamyki, trawę, płatki kwiatów, muszelki itp… Gwarantujemy, że drugiej takiej bransoletki nikt nie będzie miał.

Zorganizuj polowanie na tęczę: wybierz się na spacer z rodziną i szukaj przedmiotów w każdym kolorze tęczy, aby stworzyć własne muzeum przyrody. Może to być różowy płatek, żółta słomka lub zielony liść.

Naucz się znajdować drogę za pomocą mapy: znajdź papierową mapę okolicy i zacznij od ustalenia, gdzie jesteś teraz na mapie. Wybierz punkt końcowy i zaplanuj tam trasę, upewniając się, że mapa jest skierowana we właściwym kierunku.

Obserwuj chmury: Celem zabawy jest ćwiczenie wyobraźni i sprawdzenie, jakie niezwykłe lub nieoczekiwane rzeczy można zobaczyć w chmurach. Czy widzisz węża, gwiazdę lub twarz?

Twórz naturalne dzieła sztuki: Za każdym razem kiedy jesteś poza domem, zbieraj liście o ciekawych kształtach i kolorach, płatki kwiatów, patyczki, kamyki, muszelki itp. Użyj ich do zrobienia obrazu, gdy wrócisz do domu.

dzieci się nudzą

Zbuduj tratwę z gałązek: Jeśli natkniesz się na źródło wody, takie jak rzeka lub jezioro, zbuduj tratwę z przedmiotów, które znajdziesz wokół siebie i wypraw ją w świat…

Zbuduj hotel dla dzikich zwierząt: Zbieraj patyki i gałązki, które napotykasz podczas eksploracji terenu i zbuduj z nich mini-szałas- kryjówkę dla małych zwierząt. Być może niektóre z nich znajdą w nich schronienie.

Mamy nadzieję, że te pomysły pobudzą Waszą wyobraźnię i  kreatywność podczas kolejnej rodzinnej przygody.

 

Opracowanie: Agata Pałach, autorka bloga Nigdy za późno, o podróżach, życiowych zmianach i języku angielskim.

Źródło: goodnewsnetwork.org, Zdjęcia: 5minutesformom.com

dzieci się nudzą
Fot. dzikajablon.wordpress.com

Dodaj komentarz