fbpx

15-latek z Polski zdobył złoto na mistrzostwach świata w szachach

Kuba, uczący się w polskim liceum, ma zaledwie 15 lat, a już zdobył złoty medal w mistrzostwach świata do lat 16 w szachach klasycznych. Jak zaczęła się jego przygoda ze szachami? Ile poświęcenia kosztowała go ta pasja?

15-letni Kuba — mistrz świata w szachach

Kuba, pełen energii i entuzjazmu uczeń liceum, zdradza, że to właśnie jego kuzynki Pola i Lena wprowadziły go w świat szachów, gdy miał 7 lat. Podczas wakacji u nich nauczyły go podstawowych zasad. Domowe rozgrywki szybko wciągnęły Kubę w świat królewskiej gry.

— Szachy od początku sprawiały mi przyjemność. To jest gra na innej płaszczyźnie, bo większość rzeczy dzieje się w głowie. Bardzo mi się to spodobało i mnie wkręciło — wyznał Kuba.

Jego pierwsze sukcesy nie kazały na siebie długo czekać. Już po roku regularnej gry zdobył mistrzostwo Polski w szachach szybkich i zajął trzecie miejsce w szachach błyskawicznych. — Wygrał wszystkie swoje partie. Nie był faworytem, było to dla nas zaskoczenie i duże wzruszenie — opowiedział Rafał Seemann, ojciec Kuby.

Mistrzostwo szachów i podróże po świecie

Udział w licznych turniejach pozwolił Kubie odwiedzić wiele fascynujących miejsc, takich jak Barcelona, Cannes, czy Budapeszt. — Byliśmy również w Chinach na mistrzostwach świata. Kawał świata można przy tych szachach zwiedzić — mówi Marcin Krzyżanowski, trener Kuby.

Największym osiągnięciem Kuby jest niedawno zdobyty złoty medal na mistrzostwach świata. „Było bardzo ciężko, stawka była wysoka” – wspomina Kuba.

Jakie są jego plany i marzenia na przyszłość?

— Szachy dają mi uśmiech na twarz, zawsze, gdy gram, jestem zadowolony. Największym marzeniem na przyszłość jest zostanie arcymistrzem i na pewno będę chciał to kontynuować i zostać najlepszych szachistą na świecie — podsumował Kuba.

Dodaj komentarz