fbpx

Fryzowie chcą ogrzać miasto ciepłem z wygasłego wulkanu

Bolsward, niewielka miejscowość na północy Holandii, ma ambitny plan ogrzewania swoich domów – za pomocą ciepła generowanego przez wygasły wulkan Zuidwal na Morzu Wattowym — informuje serwis NOS.

Ciepło z wulkanu ma ogrzewać miasto

Pomysł ten powstał w ramach fryzyjskiej inicjatywy obywatelskiej “Stogef”. Grupa ta planuje wykorzystać ciepło emitowane przez wulkan Zuidwal, odkryty pięćdziesiąt lat temu pomiędzy Harlingen a wyspą Vlieland na Morzu Wattowym.

“Mimo iż wulkan istnieje od 150 milionów lat i jest obecnie wygasły, wciąż emituje ciepło, które mogłoby stanowić idealne źródło energii do ogrzewania mieszkań” – informuje serwis NOS.

Inicjatywa “Stogef” w porozumieniu z lokalnymi władzami planuje w ciągu najbliższych dwóch, trzech lat rozpocząć inwestycje w infrastrukturę, która pozwoliłaby na skuteczne wykorzystanie ciepła wulkanu.

Ynze Salverda z “Stogef”, cytowany przez NOS, wyraża swoje przekonanie o opłacalności projektu. “Nasze analizy pokazują, że inwestycja ta jest zdecydowanie rentowna,” mówi. Jest on także optymistą co do realizacji projektu: “Zakładam, że za 2, 3 lata rozpoczniemy budowę.”

Wulkan Zuidwal nie jest jedynym tego typu obiektem na terytorium Holandii. Na Morzu Północnym, około 100 kilometrów na północny zachód od wyspy Texel, znajduje się inny, odkryty w 2020 roku, wygasły wulkan o nazwie Mulciber.

Dodaj komentarz