fbpx

Szczęście w czasach zarazy. 6 rzeczy, o których warto pamiętać

Jak być szczęśliwym? To pytanie zadawało sobie wielu filozofów – poczynając od starożytności, na czasach współczesnych kończąc. My wierzymy, że siłą szczęścia jest… prostota. Oto nasze propozycje, jak zachować zdrowie emocjonalne w trudnych czasach i czuć szczęście w czasach zarazy.

Nie słuchaj plotek

Uczestniczenie w rozmowach i dyskusjach na temat nieobecnych osób jest co najmniej w złym stylu. Buddyści określają je „czczą paplaniną”, a więc posługiwaniem się mową, która nie przynosi nikomu pożytku. Co więcej – potrafi kogoś zranić – i wrócić do nadawcy ze zdwojoną siłą. Ponadto ocenianie czy komentowanie czyjegoś zachowania sprawia, że rozluźniamy swoje społeczne więzi, a to niechybnie prowadzi do polaryzacji – „dobrzy-źli”. My sądzimy jednak, że ani świat, ani ludzie nie są jednowymiarowi – kategoryzowanie ich wobec czarno-białego szablonu jest zniekształceniem i bywa dalekie od rzeczywistości.

Ignoruj to, co mówią o tobie inni

Oczywiście bardzo możliwe, że to właśnie ty będziesz obiektem plotek. Co wtedy? Jeśli tak się stanie, spróbuj wziąć kilka oddechów i nie reagować. Tu zacytujemy buddyjskiego mistrza Lopbona Tseczu Rinpocze- „Wpuszczaj informacje na swój temat jednym uchem, a wypuszczaj drugim”. I tak samo w drugą stronę. Jeśli ktoś zacznie rozpływać się w pochwałach na twój temat – „Wpuszczaj informacje jednym uchem, a wypuszczaj drugim”. To zdrowe i dojrzałe. W końcu jesteś czymś więcej niż krytyką i pochwałą innych na twój własny temat.

Sam kreuj swoje życie

Rady mogą ułatwiać życie, ale również odwracać uwagę od naszej osobistej drogi. Przyjmuj je wdzięcznością, ale nie bój się podejmować decyzji samodzielnie. Słuchaj intuicji. Nie wiesz jak? Zdaniem coacherki, Magdy Adamskiej – intuicja mówi szeptem, zwykle raz lub dwa, a potem się nie powtarza. To, co krzyczy, poddaje analizom i jest nachalne – to umysł. Intuicja bardzo często prowadzi nas do celu, umysł na manowce.

Szukaj dobra w trudnych zdarzeniach

Błędy i porażki są wpisane w ludzkie życie. Pozwól sobie na ich popełnianie. Wyciągaj lekcje i idź dalej. I pamiętaj – to twoje osobiste lekcje i twoje cenne doświadczenie, które czynią cię unikatowym człowiekiem. Nie popełnia błędu tylko ten, kto stoi w miejscu.


Wyrażaj wdzięczność

Zdaniem psychologów odczuwanie wdzięczności pomaga poradzić sobie ze stresem, buduje więzi, zbliża nas do samych siebie i sprawia, że czujemy się wewnętrznie bogaci. Odczuwanie wdzięczności jest ważne, natomiast wyrażenie jej – w sposób werbalny lub pisemny – może zwielokrotnić te wspaniałe korzyści. Wyciągnij kartkę i zapisz wszystko, z czego jesteś wdzięczny. Niech to będzie twoja osobista forma podziękowania losowi za to, co masz.

Odpuść i pozwól odejść

To chyba jedna z najtrudniejszych lekcji życia. W końcu ta łatwo się przywiązujemy, a to, co „posiadamy” (pracę, partnera, pieniądze, rodzinę) chcemy zatrzymać na zawsze. Tymczasem życie jest nieustanną parabolą zmian. Śmierć, choroba, strata i rozstanie nie są karą – lecz naturalną koleją rzeczy – czymś, co dotyczy absolutnie każdą żywą istotę. Nie rozpamiętuj przeszłości i nie „gdybaj”. To, co liczy się najbardziej – to „teraz”. Spraw, aby twoje „teraz” było pięknym i bogatym czasem. Dzięki temu za jakiś czas będziesz spoglądać wstecz bez goryczy i żalu.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło:
ohme.pl

 

Dodaj komentarz