fbpx

Powstał biodegradowalny brokat

Niemal cały brokat, który został do tej pory użyty, pływa sobie gdzieś teraz po świecie.

Występuje w kosmetykach, kolorowych drinkach czy w okazjonalnych akcesoriach. Błyszczące drobinki stały się symbolem dobrej zabawy z lekką nutką kiczu. Czy jest nam niezbędny do życia? — na pewno nie. Niestety wykorzystuje się go w ogromnych ilościach, czego nie powinno się ignorować, ponieważ zostanie z nami na zawsze.

Choć składa się z drobin, brokat ma całkiem spory wpływ na środowisko – to nic innego jak mikroplastik, który w końcu trafi do mórz i oceanów. Na szczęście dla jego miłośników, powoli zaczynają pojawiać się bardziej przyjazne wersje, częściowo wykonane z naturalnych składników. Brokat opracowany przez badaczy z Uniwersytetu w Cambridge może wywołać prawdziwą rewolucję. Naukowcy są pewni, że znaleźli idealny roślinny zamiennik, który zapewni bezpieczny i zrównoważony blask.

Nowym materiałem do produkcji błyszczących okruchów jest Celuloza.

Biobrokat został wykonany z celulozy z pulpy drzewnej, ale do jego wytworzenia nadaje się każdy materiał roślinny, z którego można ją łatwo uzyskać. Sprawdzą się nawet odpadki jak skórki z bananów czy mango.

“To czysta celuloza, więc można ją nawet jeść.”

A teraz najważniejsza cecha każdego porządnego brokatu: ikoniczny, multikolorowy błysk. Został uzyskany dzięki iryzacji, zwanej tez tęczowaniem lub ubarwieniem strukturalnym. Zjawisko, które obserwujemy na pawich piórach czy skrzydłach motyli, zostało wykorzystane do stworzenia całkowicie biodegradowalnych drobinek.

Brokat oparty na celulozie może zmienić szczególnie branżę kosmetyczną. Tylko w Europie do produkcji kosmetyków używa się rocznie około 5 tys. ton mikroplastiku. Nowy, w pełni roślinny zamiennik może być wytworzony za pomocą dostępnych maszyn. Trwają prace nad wprowadzeniem masowej produkcji. Dzięki temu brokatowe drobinki będą wszędzie, ale nie na wieki.

Źródło: unsplash

One thought on “Powstał biodegradowalny brokat

Dodaj komentarz