fbpx

Ziemia ma drugi księżyc! Niezwykłe odkrycie polskiego astronoma

Kacper Wierzchoś to polski astronom który pracuje na co dzień w Catalina Sky Survey w Tuscon w Arizonie. Naukowiec wraz ze swoim kolegą, Teddym Pruynem, odkryli że wokół naszego globu krążą obecnie dwa księżyce. 

Nowo odkryty księżyc nazwany został 2020 CD3. Jest to to asteroida o średnicy od 1,9 do 3,5 metra. Trajektoria lotu skały może świadczyć o tym, że krąży ona wokół Ziemi od trzech lat. Astronomowie po raz pierwszy zauważyli drugi księżyc 15 lutego, potrzebowali jednak nieco czasu, żeby potwierdzić obserwacje.

Teraz Wierzchoś poinformował o wielkim odkryciu na Twitterze. Drugi księżyc Ziemi jest niewielki, ale co ciekawsze – tylko tymczasowy.

 

Autorzy odkrycia mówią, że mini-księżyc wkrótce uwolni się spod wpływu ziemskiej grawitacji i sytuacja wróci do normy. Wszystko dlatego, że orbita 2020 CD3 jest nieregularna i najdalej za kilka miesięcy asteroida odleci dalej.

Astronomowie świętują sukces, ale mogą się martwić tym, że tak późno odkryli obecność planetoidy w pobliżu Ziemi. A to dlatego, że teraz może być już za późno na wysłanie sond do jej zbadania.

Podobne przypadki były już w przeszłości

Nie jest to pierwszy przypadek, kiedy wokół naszej planety krążą dwa księżyce. Podobna sytuacja miała miejsce 14 lat temu, kiedy w pole ziemskiej grawitacji wpadła inna asteroida – RH 120. Krążyła ona wokół Ziemi przez około rok.

Inny potencjalny mini-księżyc to asteroida 2016 HO3, którą – jak wskazuje nazwa – zaobserwowano w 2016 roku. Ostatecznie okazało się, że HO3 to quasi-satelita, czyli ciało niebieskie nie będące związane grawitacyjnie z Ziemią.

Eksperci twierdzą, że w przeszłości także mogło dochodzić do takich kosmicznych incydentów, ale nie dysponowaliśmy sprzętem umożliwiającym obserwację tych zjawisk.

Źródło: twitter.com

Dodaj komentarz