fbpx

Naprawią za darmo zepsuty rower, radio czy pralkę. Do Warszawy wraca Kawiarenka Naprawcza

Specjaliści za darmo naprawią zepsute przedmioty, takie jak rowery, radia, zegarki czy nawet ubrania. Do stolicy wraca na jeden dzień Kawiarenka Naprawcza.

„Napraw, nie wyrzucaj”

Jeśli masz w domu zepsutą suszarkę, toster czy dziurawe spodnie, spróbuj je najpierw naprawić, zanim wyrzucisz. Polskie stowarzyszenie Zero Waste zaprasza 30 marca na warszawską Kawiarenkę Naprawczą. W tym dniu “złote rączki” będą zupełnie za darmo naprawiać wszystkie rzeczy, które wciąż mają szansę na drugie życie.

Co można przynieść?

– Drobne AGD i elektronikę, ale będziemy też naprawiać rowery, komputery, biżuterię i ubrania – mówi Sylwia Sikorska, współorganizatorka wydarzenia.

“Jeśli w czasie wiosennych porządków znajdziecie zepsute rzeczy – nie wyrzucajcie! Przynieście je do nas
30 marca w MAL przy ul. Grójeckiej 109, w godzinach 11.00 – 15.00, będzie na Was czekać szereg specjalistów, którzy bezpłatnie podejmą się naprawy zepsutych przedmiotów! A wszystko to w miłej, sąsiedzkiej atmosferze przy ciastku i kawie!” – napisali organizatorzy akcji.

– Coraz częściej, kiedy zepsuje nam się sprzęt domowy lub zniszczy ubranie, ze względu na brak czasu i umiejętności, decydujemy się na wymianę uszkodzonego przedmiotu na nowy zamiast podjąć się naprawy. Przedmioty, które mogłyby nam służyć dłużej trafiają na składowiska odpadów. Odpowiedzią na ten problem jest Kawiarenka Naprawcza – tłumaczą organizatorzy wydarzenia.

“Aby zwiększyć świadomość ekologiczną mieszkańców”

Celem inicjatywy jest przede wszystkim zwrócenie uwagi na problem zbyt szybkiego i bezrefleksyjnego wyrzucania przedmiotów, które mogą służyć swoim użytkownikom przez długie lata.

– Podstawą Kawiarenki Naprawczej jest integracja społeczności lokalnej, przy równoczesnym zwiększaniu świadomości ekologicznej mieszkańców, z pomocą stosowania zasad Circular Economy (gospodarki o obiegu zamkniętym), czyli przedłużania “życia” przedmiotów – tłumaczą organizatorzy.

Gdzie i kiedy?

Zepsute sprzęty i ubrania można przynieść 30 marca do MAL, Miejskiej Aktywności Lokalnej przy ul. Grójeckiej 109. Eksperci będą je naprawiać od godz. 11:00 do 15:00. W wydarzeniu może wziąć udział każdy. Wykonanie usługi jest darmowe. Kawiarenka będzie działać tylko przez jeden dzień.

– Jeśli chodzi o kolejne wydarzenia, to na te chwilę niestety nie mamy na nie budżetu. Jednak jeśli uda nam się pozyskać finansowanie, to nie wykluczamy regularnych spotkań w Warszawie – mówi Sylwia Sikorska.

Źródło: warszawa.naszemiasto.pl

Dodaj komentarz