fbpx

„Piano Stairs” zachęcą do chodzenia po schodach?

Kiedy mamy do wyboru zwykłe schody albo ruchowe – to które wybieramy? Myślę, że większość wybierze schody ruchome, które pojawiają się w centrach handlowych, na dworcach itd. Więc jak zachęcić ludzi do korzystania ze zwykłych schodów, skoro chodzenie jest dla nas bardziej zdrowe? Prosta sprawa – trzeba sprawić, by chodzenie po schodach stało się fajne! I tak powstały Piano Stairs.

Eksperyment miał miejsce na Odenplan w Sztokholmie. Zainstalowana kamera pokazywała jak w tym miejscu ludzie korzystają z obecnych tam schodów ruchomych. Tylko nieliczni chodzili po zwykłych. Pod osłoną nocy grupa techników zajęła się instalacją specjalnego czarno-białego parkietu oraz instalacją głośników z dźwiękami. Wszystko ustawiono tak jak ma to miejsce w klasycznym pianinie. Tak powstały Piano Stairs, które mają motywować ludzi do korzystania ze schodów właśnie.

Stylizacja na pianino i ustawienie dźwięków zgodnie z regułą od najlżejszej do najcięższej nuty. Efekt? Filmik dowodzi, że jak tylko zamiast oklepanych, zwykłych schodów pojawiły się Piano Stairs”ruch” na nich wzrósł o 66 %. Stąd prosty wniosek – jeśli chcesz zmotywować ludzi do wybierania schodów zamiast tych ruchomych musisz sprawić, by były ciekawe i fajne. A sami przyznacie, że po takich schodach fajnie się przejść, słysząc przy każdym kroku inną nutę.

Być może inne miasta powinny zainwestować w ten gadżet? Czy jest to idealny motywator do rezygnacji z windy i ruchomych schodów?

 

Źródło: mobilevenue.com

Dodaj komentarz