fbpx

W kościele na Podkarpaciu pojawiły się puszki na WOŚP zamiast tacy

W niewielkiej miejscowości Łęki Dukielskie, położonej w województwie podkarpackim, ksiądz Roman Jagiełło, proboszcz parafii pw. Dobrego Pasterza, wyróżnia się swoim niecodziennym podejściem do działalności charytatywnej i międzyreligijnej współpracy. Jego działania zyskały szeroki rozgłos w mediach, stając się przykładem nietypowego zaangażowania duchownego w społeczności lokalnej i poza nią.

Od sześciu lat ksiądz Jagiełło aktywnie wspiera Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy (WOŚP) – znaną polską akcję charytatywną, organizowana przez Jurka Owsiaka. W dniu finału WOŚP, podczas nabożeństw, w parafii polskokatolickiej w Łękach Dukielskich, ksiądz zachęca wiernych do składania datków na rzecz tej inicjatywy. Jednak jego zaangażowanie sięga dalej niż tylko do parafii.

Niedawno ksiądz Jagiełło nawiązał współpracę ze sztabem WOŚP w pobliskiej Dukli. Jak informuje wyborcza.pl, został on zaproszony do akcji przez harcmistrzynię Justynę Zimny. Otrzymał pięć puszek na datki, które rozdysponował w lokalnych sklepach, aptece oraz poprzez harcerzy, którzy zbierają pieniądze w szkole i przy parafii rzymskokatolickiej.

Jednak najbardziej wyjątkowe w działaniach księdza Jagiełły jest zaplanowane na najbliższą niedzielę wydarzenie, które połączy różne wyznania we wspólnej modlitwie. Inicjatywa ta, skierowana na wspieranie pokoju w regionach konfliktów takich jak Ukraina i Gaza, ma na celu zgromadzenie przedstawicieli różnych religii monoteistycznych i pięciu wyznań chrześcijańskich. Wśród zaproszonych gości znajdzie się Libańczyk-muzułmanin, przedstawiciel gminy żydowskiej oraz przedstawiciele kościołów prawosławnego, greckokatolickiego i rzymskokatolickiego.

Ta inicjatywa księdza Jagiełły pokazuje, jak działalność religijna może wykraczać poza granice jednej wspólnoty wiary i stawać się mostem łączącym różne kultury i wyznania. Poprzez swoje działania, ksiądz Roman Jagiełło nie tylko wspiera ważne cele charytatywne, ale również promuje ideę pokoju i wzajemnego zrozumienia między różnymi grupami religijnymi. To podejście, rzadkie w dzisiejszych czasach, pokazuje, że w sercu każdej religii leży pragnienie życia w pokoju i harmonii.

Dodaj komentarz