fbpx

Technologia wspiera pacjentów onkologicznych. Sesja z goglami VR działa jak medytacja

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. prof. K. Gibińskiego w Katowicach lekarze proponują pacjentom sesję z goglami VR, które przenoszą ich w dowolne, oddalone od zgiełku miejsce. Zdaniem specjalistów to wspiera ich w procesie leczenia.

Wirtualna rzeczywistość nie musi służyć jedynie rozrywce, o czym przekonali się zarówno lekarze jak i pacjenci Centrum Klinicznego w Katowicach. Szpital we współpracy z Fundacją Onkologiczną Rakiety zaopatrzył się w pięć par gogli VR, które będą testowane do końca roku. Gogle zakłada się pacjentowi na oczy, a następnie przenosi go w „bajkowy” krajobraz: w góry, nad morze, czy do lasu. Taka sesja działa jak dobrze poprowadzona medytacja – pozwala się i odprężyć i skutecznie obniża poziom stresu.

-Okulary wspomagają już terapię psychologiczne, rehabilitacyjne, okulistyczne, teraz trafią do pacjentów onkologicznych leczących się w UCK SUM w Katowicach. Projekt rozpoczynamy od pacjentów z oddziału radioterapii, by docelowo przejść na wszystkie oddziały onkologiczne – powiedziała rzeczniczka szpitala Joanna Chłądzyńska.

Pacjenci, którzy biorą udział w testach gogli VR są pod wrażeniem. Ich zdaniem jedna sesja potrafi natychmiastowo przenieść człowieka do innej rzeczywistości – weselszej niż sceneria szpitala. Nowoczesne gogle mają również pomóc najmłodszym pacjentom, którzy nie znają metod na radzenie sobie ze smutkiem i stresem.

-To było dla nas wszystkich wspaniałe doświadczenie, po raz kolejny przekonaliśmy się, jak ważna jest psychika w walce z chorobą. Takie doświadczenia dodawały dzieciakom skrzydeł –wyznała prezes Fundacji Onkologicznej Rakiety, Maja Surowicz–Biłyj.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: polsatnews.pl

Foto: UCK SUM Katowice

 

 

Dodaj komentarz