fbpx

Kraków: W szpitalu im. Rydygiera przeprowadzono przełomową operację

To pierwsza tego typu operacja w Polsce. W Krakowskim szpitalu im. Rydygiera dokonano rekonstrukcji ucha wewnętrznego i zewnętrznego, podczas jednego zabiegu. To jest rewolucyjna metoda w tego typu zabiegach – tak wydarzenie komentuje Anna Chrapusta, kierownik Małopolskiego Centrum Oparzeniowo-Plastycznego, która przeprowadziła operację.

Na tego typu operacje czekały najczęściej dzieci, które urodziły się bez małżowiny usznej, lub które miały zrośnięte błony wewnątrz ucha. By móc odtworzyć ucho wewnętrzne, a tym samym przywrócić małym pacjentom słuch, potrzeba było kilka zabiegów.

Cały proces wymagał więc długiej hospitalizacji i ogromnego stresu. Po odtworzeniu ucha wewnętrznego, trzeba było czekać na wygojenie się ran i dopiero później można było zacząć konstruowanie małżowiny usznej.

Teraz odtwarzamy ucho w jednym etapie, w całości odbudowując go na zewnątrz, wszystkie tradycyjne metody (…) zawsze odbywały się w takim sam sposób. Po włożeniu szkieletu pochodzącego z żebra lub skroni w drugim etapie odstawiało się małżowinę uszną. Później w trzecim modelowało się płatek ucha i inne elementy. Trzy, a czasem czteroetapowa operacja to było coś na co skazani byli pacjenci do tej pory – mówi doktor Anna Chrapusta.

Na świecie są tylko dwa ośrodki wykonujące jednoetapową operację plastyki ucha wewnętrznego i zewnętrznego – w Los Angeles i w Krakowie.
Czytaj więcej na: fakty.interia.pl
Foto: Artur Barbanowski/ EastNews

Dodaj komentarz