fbpx

„Przyszłość jest kobietą” – tak Amerykanie komentują historyczne wybory w USA

„Przyszłość jest kobietą” – takie wpisy na Twitterze zamieszczają przedstawiciele świata mediów, kultury oraz zwykli Amerykanie. Jak wynika ze wstępnych informacji,  we wtorkowych wyborach środka kadencji kobiety zdobyły ponad 100 miejsc w Kongresie USA. Wśród nich po raz pierwszy znalazły się dwie muzułmanki i dwie rdzenne Amerykanki.

Wszystko wskazuje na to, że te wybory w USA przejdą do historii. 36-letnia Ilhan Omar z Minnesoty i 42-letnia Rashida Tlaib ze stanu Michigan to pierwsze muzułmanki w amerykańskim Kongresie, kandydatki Partii Demokratycznej.

Ilhan Omar jest też pierwszą kobietą w hidżabie, która zasiądzie w Izbie Reprezentantów. Urodziła się w Somalii. Po wybuchu wojny domowej jej rodzina uciekła do Kenii. Tam, w obozie dla uchodźców, Omar spędziła 4 lata. W 1995 roku wraz z rodzicami wyjechała do Stanów Zjednoczonych.

Rashida Tlaib to urodzona w Detroit córka palestyńskich imigrantów. Ma trzynaścioro młodszego rodzeństwa. Jako pierwsza w rodzinie ukończyła szkołę średnią, collage i studia.

 

Do amerykańskiego Kongresu po raz pierwszy w historii dostały się też dwie rdzenne Amerykanki, także reprezentantki Partii Demokratycznej. To 57-letnia Deb Haaland z Nowego Meksyku i 38-letnia, była zawodniczka mieszanych sztuk walki, Sharice Davids z Kansas.

 

W Izbie Reprezentantów zasiądą też dwie najmłodsze, jak dotąd, kobiety. To 29-letnie Demokratki – Abby Finkenauer z Iowa i Alexandria Ocasio-Cortez z Nowego Jorku.

 

We wtorkowych wyborach środka kadencji do Kongresu USA Partia Demokratyczna przejęła od Partii Republikańskiej kontrolę nad Izbą Reprezentantów, podczas gdy Republikanie utrzymali większość w Senacie – wynika z prognoz powyborczych.

Źródło: CNN

Dodaj komentarz