fbpx

Grizzly Boo budzi się ze snu zimowego [wideo]

Strażniczka przyrody w kanadyjskich Górach Skalistych uwieczniła na swoim telefonie niecodzienne spotkanie. Kobieta zauważyła wystającą spod śniegu głowę niedźwiedzia grizzly o imieniu Boo, który właśnie obudził się ze snu zimowego. Nagranie szybko stało się popularne w sieci.

Według autorki nagrania Nicole Gangnon, to wideo jest czymś, czego ludzie potrzebują w czasach izolacji.

Strażniczka ma również własne powody do świętowania, moment przebudzenia Boo próbowała nagrać do ośmiu lat  – informuje brytyjski dziennik „The Guardian”.

– Zawsze rozmieszczaliśmy na trasach jego przejścia kamery śledzące, ale on zawsze decydował się wygrzebać ze śniegu, gdy sprzęt nie działał – mówi Nicole Gangnon w wywiadzie dla gazety.

Boo urodził się na wolności. Gdy jego matka zginęła z rąk kłusowników w 2002 roku, niedźwiadek i jego brat Cari trafili do rezerwatu przyrody Grizzly Bear Refuge w pobliżu kurortu narciarskiego Kicking Horse w północno-zachodniej Kanadzie. Niestety, Cari zdechł niedługo potem z powodu skrętu jelit.

Przyrodnicy obserwujący zachowanie Boo wyposażyli jego legowisko w specjalistyczną aparaturę, która umożliwia badanie procesów życiowych niedźwiedzia w czasie hibernacji. 17 marca Gangnon usłyszała ruch w legowisku Boo i od tamtej chwili oczekiwała z niecierpliwością na przebudzenie się niedźwiedzia.

– To było takie piękne, widzieć go twarzą w twarz. Był taki szczęśliwy, a ten widok sprawił, że moje serce śpiewało. Tego dnia popłakałam się ze szczęścia – przyznała Gangnon.

Źródło: The Guardian

Dodaj komentarz