fbpx

„Last Christmas” kończy dziś 35 lat. Utwór powstał przy niedzielnym obiedzie

„Last Christmas” zespołu Wham to kultowa piosenka, która przetrwała 35 lat i wciąż cieszy się olbrzymią popularnością wśród kolejnych pokoleń. Przetrwała wszystkie inne przeboje, muzyczne trendy i bogate nowości stając się jednocześnie hitem, bez którego trudno wyobrazić sobie święta.

Utwór stworzony przez George’a Michaela miał swoją premierę 3 grudnia 1984 roku i powstał niejako przez „przypadek”, pod wpływem chwilowego natchnienia w domu rodzinnym podczas niedzielnego obiadu. George Michael wraz z przyjacielem  i drugim wokalistą zespołu, Andrew Ridgeley’em zamknęli się w pokoju z instrumentami i po kilku godzinach wyszli z gotową piosenką. Niedługo później „Last Christmas” był najczęściej granym przebojem w całej Wielkiej Brytanii. Chwilę potem trafił na listy przebojów innych krajów Europy, aż powędrował na inne kontynenty. To w tym przełomowym momencie kariera George’a Michaela nabrała zawrotnego tempa.

Teledysk nakręcono w szwajcarskim kurorcie Saas-Fee. Domek, który posłużył za miejsce  muzycznej opowieści to Chalet Schliechte. Dziś, po remoncie nie wygląda już tak samo, ale pozostało charakterystyczne ogrodzenie, na którego tle rozegrała się słynna scena bitwy na śnieżki. Dzisiaj służy za atrakcję turystyczną, w której gorliwi fani mogą się zatrzymać, a nawet chwilę w nim pomieszkać.

„Last Christmas” to jeden z najbardziej kasowych utworów w historii muzyki, który doczekał się wielu coverów, a teledysk został wyświetlony na YouTube ponad 400 mln razy. W tym roku zapewne liczba podskoczy o kilka kolejnych.

Źródło: aktivist.pl

Opracowanie: Kamila Gulbicka

Dodaj komentarz