Sukces Lasów Państwowych – udało się odnowić populację raków
Nadleśnictwo Siewierz założyło w 2020 roku stado podstawowe raka błotnego. Działanie to zakończyło się sukcesem Lasów Państwowych – próbne odłowy potwierdziły, że gody przebiegły prawidłowo i z jaj wkrótce wyklują się tysiące małych raczków.
Lasy Państwowe mają dobrą okazję do świętowania. Na skutek działań przeprowadzonych przez tę instytucję, na świat przyjdzie wkrótce tysiące mały raczków. Oznacza to, że plan przywrócenia do naturalnego środowiska raków błotnych zakończył się powodzeniem.
Stado podstawowe tego gatunku zostało założone pod koniec listopada 2020 roku na terenie Nadleśnictwa Siewierz. Składało się ono z 18 samców i 24 samic. W poniedziałek 19 kwietnia zostały wykonane próbne odłowy mające na celu sprawdzenie, czy gody przebiegły pomyślnie. O wszystkim poinformowano za pośrednictwem mediów społecznościowych.
„Wykonane próbne odłowy potwierdziły, że grudniowe gody przebiegły wręcz brawurowo. Odłowione samice noszą jaja przyklejone do odwłoka. Muszą one zabezpieczać w ten sposób jaja przez okres 6 miesięcy” – czytamy we wpisie na Facebooku Lasów Państwowych.
Rezultaty przerosły najśmielsze oczekiwania. Przypuszcza się, że od 24 samic wpuszczonych do zbiornika przy Ośrodku Edukacji Leśnej w Siewierzu, na świat przyjdzie aż 3–4 tysiące małych raczków błotnych.
Opiekunem projektu jest dr Witold Strużyński z SGGW w Warszawie. Stado podstawowe ma dać możliwość przywrócenia do naturalnego środowiska raka błotnego nie tylko w Siewierzu, ale także na całym obszarze zarządzanym przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Katowicach.