fbpx

Himalaje, Nepal – Polak pobił rekord świata, zdobył szczyt ośmiotysięcznika Manaslu w 14 godzin i 5 minut

W czwartek 2 października Andrzej Bargiel wylądował na lotnisku Okęcie z nowym rekordem w garści. 26-latek pod koniec września wspiął się na ośmiotysięcznik Manaslu najszybciej na świecie. Młody himalaista jest 10. Polakiem, który zdobył nepalską górę.

Andrzej Bargiel (ur. 18 kwietnia 1988 roku w Łętowni) stanął na wierzchołku położonej w północnej części Nepalu góry Manaslu (8156 m n.p.m.) w czwartek 25 września po 14 godzinach i około 5 minutach wspinaczki. To pozwoliło mu pobić należący do Niemca Benedikta Boehma rekord świata w najszybszym zdobyciu tego szczytu (wynosił on 16 godzin).

2

Długie wejście, szybkie zejście

– Samo podejście było bardzo trudne – przyznał w rozmowie z reporterem. – 24 godziny bez snu przy takim wysiłku… No jest to ciężkie, trzeba mieć po prostu silną psychikę i walczyć do końca – stwierdził. Bargiel z bazy wystartował o 22.00, a na szczycie stanął o godz. 12.00. – Natomiast samo zejście trwało 6 godzin 59 minut – zaznaczył młody rekordzista.

„Mega niekonwencjonalne”

Bargiel przyznał, że całe przedsięwzięcie było „mega niekonwencjonalne” ze względu na wyzwania, jakie postawił sobie młody himalaista.

Głównym zamiarem było rekordowo szybkie zdobycie szczytu Manaslu i zjazd na nartach zamiast tradycyjnego zejścia. Niestety plany pokrzyżowała gęsta mgła. Pomimo to jako drugi w historii zjechał na nartach do bazy położonej na wysokości ok. 4800 m.

  1. planach było również  zdobycie innego szczytu, znajdującego się po chińskiej stronie.

– Niestety nie udało się zdobyć pozwolenia na wejście – przyznał rekordzista. Podkreślił jednak, że głównym celem był wierzchołek nepalskiej góry.

Cel pozwoliła Bargielowi osiągnąć koncentracja – zachowana, pomimo że napięcie z każdym dniem rosło.

– Na początku tygodnia po obozie krążyły coraz to nowsze plotki o pogodzie. Niemcy stawiali na atak między 26 a 27 września, Hiszpanie dzień wcześniej, inni obstawiali koniec miesiąca. Każda z ekip miała też swój plan na atak. Jedni po kolei przez wszystkie obozy, drudzy z bazy do dwójki, potem do czwórki. Ja na szczęście głowy tym nie musiałem sobie zawracać. Plan miałem prosty: baza – szczyt – baza” – wspomina członek kadry narodowej w skialpinizmie.

Pierwsza dziesiątka

Bargielowi towarzyszył brat – 38-letni Grzegorz, pracownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. W wyprawie brał też udział 55-letni Dariusz Załuski – zdobywca pięciu ośmiotysięczników. Zdjęcia wykonał fotograf Marcin Kin.

Bargiel, dziesiąty Polak na Manaslu, to także rekordzista w biegu na najwyższy szczyt Kaukazu Elbrus (5642 m). Dokonał tego w czasie 3 godzin i 23 minut. Pobiciem wyniku zdobywcy Korony Himalajów Denisa Urubki o 32 minuty, Polak zyskał wielkie uznanie w świecie alpinizmu.

 

Źródło: TVN 24, PAP

Dodaj komentarz