fbpx

Fibromialgia została po raz pierwszy powiązana z bakteriami jelitowymi

Naukowcy odkryli korelację między chorobą, której towarzyszy przewlekły ból, a zmianami w mikrobiomie jelitowym. Fibromialgia dotyka od 2 do 4 procent populacji i jak dotąd nie znaleźliśmy jeszcze na nią lekarstwa. Objawy tej choroby obejmują zmęczenie, zaburzenia snu i występujące trudności poznawcze. Choroba ta charakteryzuje się dodatkowo rozchodzącym się po całym ciele i przewlekłym bólem. W artykule opublikowanym w czasopiśmie Pain zespół badawczy z Montrealu wykazał, że w przewodzie pokarmowym osób z fibromialgią znajdują się specyficzne bakterie. W mikrobiomach uczestników cierpiących na tę chorobę znaleziono około 20 różnych gatunków bakterii, w większych lub mniejszych ilościach niż w zdrowej grupie kontrolnej.

Zwiększona obecność lub brak niektórych gatunków bakterii

„Zastosowaliśmy szereg technik, w tym sztuczną inteligencję, aby potwierdzić, że zmiany, które zaobserwowaliśmy w mikrobiomach pacjentów z fibromialgią, nie były spowodowane czynnikami, takimi jak dieta, leki, aktywność fizyczna, wiek itp., które jak wiadomo wpływają na mikrobiomy” – mówi dr Amir Minerbi z Alan Edwards Pain Management Unit w McGill University Health Center (MUHC). Dr Minerbi dodaje: „Odkryliśmy, że fibromialgia i jej objawy tj. ból, zmęczenie czy trudności poznawcze, przyczyniają się bardziej niż jakikolwiek inne czynniki do zmian obserwowanych w mikrobiomach osób z chorobą. Zauważyliśmy również, że nasilenie objawów pacjenta było bezpośrednio skorelowane ze zwiększoną obecnością lub wyraźniejszym brakiem niektórych bakterii – coś, czego nigdy wcześniej nie zgłaszano”.

Czy bakterie są markerami choroby?

W tym momencie nie jest jeszcze jasne, czy zmiany w bakteriach jelitowych obserwowane u pacjentów z fibromialgią są po prostu markerami choroby, czy też bardziej odgrywają rolę w jej wywoływaniu. Ponieważ choroba obejmuje szereg objawów, a nie tylko ból, kolejnym krokiem w badaniach będzie zbadanie, czy istnieją podobne zmiany w mikrobiomie jelitowym w innych stanach obejmujących ból przewlekły, taki jak ból dolnej części pleców, bóle głowy i ból neuropatyczny. Naukowcy są zainteresowani wykazaniem czy bakterie odgrywają przyczynową rolę w rozwoju bólu i fibromialgii. Chcą się dowiedzieć czy ich obecność może pomóc w znalezieniu lekarstwa, a także usprawnić proces diagnozy.

Diagnoza i kolejne kroki w kierunku znalezienia lekarstwa

Fibromialgia jest chorobą, która okazała się trudna do zdiagnozowania. Pacjenci muszą czekać od 4 do 5 lat na ostateczną diagnozę. Jednak to może się wkrótce zmienić. „Przeanalizowaliśmy duże ilości danych, identyfikując 19 gatunków bakterii, których stan zwiększył się lub zmniejszył u osób z fibromialgią” mówi Emmanuel Gonzalez z Kanadyjskiego Centrum Genomiki Obliczeniowej i Wydziału Genetyki Człowieka na Uniwersytecie McGill. „Korzystając z uczenia maszynowego, nasz komputer był w stanie postawić diagnozę dotyczącą fibromialgii, opierając się jedynie na składzie mikrobiomu, z dokładnością do 87%. Opierając się na tym pierwszym odkryciu przy większej ilości badań, mamy nadzieję zwiększyć dokładność i poprawić tempo diagnozy”.

„Osoby cierpiące na fibromialgię cierpią nie tylko z powodu objawów swojej choroby, ale również z powodu trudności w zrozumieniu tych objawów przez rodzinę, przyjaciół i lekarzy”, mówi Yoram Shir. „Jako lekarze od bólu odczuwamy frustrację z powodu naszej niezdolności do pomocy, ta frustracja stanowi jednak dobre paliwo do prowadzenia nad tym badań. To, że mikrobiom może mieć wpływ na przewlekły i rozproszony ból jest pierwszym dowodem jakim operujemy, który sprawdza się u ludzi. Potrzebujemy nowych sposobów i perspektyw w patrzeniu na ból przewlekły.”

Jak przeprowadzono badanie

Badanie oparto na grupie 156 osób z okolic Montrealu, z których 77 cierpiało na fibromialgię. Uczestnicy badania zostali przesłuchani i oddali próbki kału, krwi, śliny i moczu, które następnie porównano z próbkami zdrowych osób kontrolnych, z których niektórzy mieszkali w tym samym domu co pacjenci z fibromialgią lub byli ich rodzicami, potomstwem lub rodzeństwem. Kolejnym krokiem naukowców było sprawdzenie, czy uzyskają podobne wyniki w innej kohorcie, albo w innej części świata. Przeprowadzono też badania na zwierzętach w celu ustalenia, czy zmiana bakterii odgrywa rolę w rozwoju choroby.

 

Źródło: technologynetworks.com

Tłumaczenie: Joanna MM

Dodaj komentarz