fbpx

Za 5 lat Czarnobyl może być wolny od promieniowania

Powstała nowa technologia, dzięki której można szybko oczyścić miejsca skażone materiałami promieniotwórczymi. Jedynym z najbardziej znanych miejsc tego typu jest Czarnobylska Strefa Wykluczenia. Według twórców innowacyjnej metody możliwe jest oczyszczenie tego miejsca w zaledwie 5 lat, a nie, jak wcześniej zakładano, w ciągu 24 tysięcy lat.

Pojawiła się metoda pozwalająca znacznie obniżyć  poziom promieniowania w obszarze Czarnobyla. Gdyby rozwiązanie okazało się skuteczne, byłoby to wielkie wydarzenie dla całego świata.

Autorem projektu jest szwajcarska firma Exlterra Inc. Nawiązała ona współpracę z SSE Ecocentre, ukraińskim państwowym przedsiębiorstwem monitorującym poziom promieniowania w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia. Szwajcarzy opracowali innowacyjną technologię, która pozwala pozbyć się substancji promieniotwórczych, zarówno z powietrza, jak i gleby.

Okazuje się, że w przypadku okolic Czarnobyla, w zaledwie 5 lat będzie można obniżyć promieniowanie w powietrzu o 47 procent, a z gleby o aż 37 procent. To byłoby historyczne wydarzenie dla Ukrainy. Warto tutaj mocno podkreślić, że w naturalny sposób ta część Ukrainy, i graniczące obszary Białorusi, będą wolne od promieniowania dopiero za ok. 24 tysiące lat. Pierwsze eksperymenty wykonane w okolicach Prypeci na obszarze ponad 2 akrów pokazały, że jak najbardziej jest to możliwe.

Przedstawiciele firmy Exlterra przekonują, że opracowana przez nich technologia NSPS bazuje na cząstkach zwanych pozytonami, które w pełni bezpieczny sposób rozbijają promieniotwórcze izotopy w powietrzu czy glebie. Zderzenie pozytonów z radioaktywnym izotopem kończy się ich anihilacją, czyli unicestwieniem obu cząstek. Proces jest bezpieczny dla ludzi, zwierząt i środowiska naturalnego.

Władze Ukrainy są pełne nadziei na skuteczność tej technologii. Jeśli kolejne eksperymenty, tym razem zakrojone na o wiele większą skalę, przebiegną po myśli pomysłodawców, to już za 5-6 lat okolice Czarnobyla mogą stać się wolne od silnego promieniowania. W końcu będzie można na poważnie myśleć o budowie tam nowego miasta, które ma być wzorem do naśladowania dla całego świata. Projekty zakładają bowiem zasilenie nowej Prypeci za pomocą energii pozyskiwanej tylko ze źródeł odnawialnych.

 

Dodaj komentarz