fbpx

Wojsko rezygnuje z wycinki blisko 300 drzew w Lesie Kabackim

Ministerstwo Obrony Narodowej wstrzymało wycinkę 264 drzew w Lesie Kabackim. Decyzja została podjęta w związku z petycją stowarzyszenia Miasto Jest Nasze oraz Polski 2050. Wycinka miała być przeprowadzona w związku z rozbudową parkingu i drogi dojazdowej.

— Drzewa wygrały z betonem, dzięki mobilizacji i presji społecznej — skomentował decyzję Julian Popielarski, aktywista stowarzyszenia “Miasto Jest Nasze”.

Sprawa została nagłośniona  w lipcu tego roku. Jednostka wojskowa znajdująca się w środku rezerwatu Las Kabacki zgłosiła zapotrzebowanie na nowy parking i drogę dojazdową. W tym celu pod topór miało pójść 264 drzew.

— Przygotowujemy remont parkingu i drogi dojazdowej do kompleksu koszarowego. A także nowe miejsca postojowe dla samochodów, budowę oświetlenia, chodników dla pieszych i odwodnienie — wyliczał ppłk Paweł Zborowski z Centrum Operacji Powietrznych, cytowany przez “Wyborczą” podczas spotkania w ursynowskim magistracie.

264 drzew miało przeszkadzać w budowie nowej infrastruktury. Inwestycji sprzeciwiali się warszawscy ekolodzy, miejscy aktywiści i cześć radnych. W październiku przedstawiciele stowarzyszenia Miasto Jest Nasze oraz Polski 2050 złożyli w Ministerstwie Obrony Narodowej petycję. W piśmie zaapelowali do szefa MON — Mariusza Błaszczaka o odstąpienie od wycinki. Podpisało się pod nim ponad 5 tys. osób. Presja odniosła skutek.

MON wstrzymuje inwestycję

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że realizacja zadania inwestycyjnego polegającego na przebudowie drogi dojazdowej do kompleksu wojskowego oraz budowie parkingu w osnowie Lasu Kabackiego została wstrzymana. Jak przekazało ministerstwo, obecnie trwają prace nad rozwiązaniem, które ma ograniczyć wycinkę do minimum.

“Realizacja inwestycji jest przewidziana w kilkuletniej perspektywie czasowej, co pozwoli na wypracowanie finalnych rozwiązań zabezpieczających potrzeby strony wojskowej z zachowaniem ograniczonej ingerencji w środowisko” – czytamy w piśmie resortu.

Drzewa wygrały z betonem

To jedyna decyzja, jaką mógł podjąć minister Mariusz Błaszczak. Wstrzymanie wycinki 264 drzew w Lesie Kabackim uchroni płuca Warszawy przed dewastacją — skomentowała cytowana przez TVN 24 Barbara Jędrzejczyk, przewodnicząca stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.

Dziękuję Ministerstwu Obrony Narodowej za wycofanie się z tej fatalnej dla środowiska decyzji, której nikt z mieszkańców Warszawy nie rozumiał — napisała z kolei Hanna Gill-Piątek, przewodnicząca Koła Parlamentarnego Polska 2050.

Zdaniem radnego Pawła Lenarczyka “betonowy parking w sercu rezerwatu to jak oddanie pola w zmaganiach o naszą przyszłość.

— Wspólna inicjatywa Miasto Jest Nasze i Polski 2050 jest dowodem na to, że potrafimy współpracować w najważniejszych obszarach, a nasze działania przynoszą wymierne efekty — podkreślił.

Zdaniem Juliana Popielarskiego, aktywisty stowarzyszenia Miasto Jest Nasze zaniechanie inwestycji to bardzo dobra wiadomość dla nas wszystkich.

Drzewa wygrały z betonem, dzięki mobilizacji i presji społecznej. Będziemy obserwowali dalsze działania wojska w tej sprawie — powiedział działacz i aktywista.

Dodaj komentarz