Największy projekt energetyczny w historii Polski coraz bliżej finału
W Łebie otwarto pierwszą w Polsce bazę operacyjno-serwisową dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power, realizowanej wspólnie z kanadyjskim Northland Power. Farma ma rozpocząć działalność w 2026 roku. Inwestycja ta wpisuje się w największy dotychczas program inwestycyjny w polskiej energetyce, wart około 380 mld zł. Projekt Baltic Power stanowi istotny krok w stronę zrównoważonego rozwoju oraz transformacji energetycznej kraju.
Nowa baza operacyjno-serwisowa w Łebie
W Łebie uruchomiono pierwszą polską bazę operacyjno-serwisową dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power. Jest to strategiczne centrum wspierające prace instalacyjne na morzu, zapewniające także techniczne zaplecze dla zespołów serwisowych. Baza posiada specjalnie przystosowane nabrzeże z dwoma dźwigami, miejscem dla jednostek transportujących załogi (CTV), magazynem wysokiego składowania i warsztatami.
— Baza serwisowa jest kluczem do sukcesu budowy Baltic Power, a Pomorze staje się kluczem do przyszłości polskiej energetyki. Setki pracowników każdego dnia prowadzą największe w historii prace instalacyjne na morzu, a kolejni szykują wielomiliardowe inwestycje w sieci przesyłowe i nowe źródła wytwarzania. Wszystko to zapowiedzieliśmy w strategii i dotrzymujemy słowa. Realizujemy największy w historii program inwestycji w polską energetykę, wart nawet 380 mld zł — powiedział Ireneusz Fąfara, prezes ORLEN.
Morskie centrum koordynacyjne Baltic Power
W bazie w Łebie działa także Morskie Centrum Koordynacyjne Baltic Power (MCC), funkcjonujące całodobowo przez cały rok. Centrum jest już w pełni wyposażone i przygotowane do codziennych obowiązków. Technicy i personel serwisowy rozpoczną pracę jeszcze w bieżącym roku, zapewniając sprawne działanie farmy.
— Baza Baltic Power w Łebie będzie obsługiwać statki serwisowe i wykonywać wszystkie niezbędne czynności dla zapewnienia bezawaryjnego i bezpiecznego funkcjonowania morskiej farmy wiatrowej. Przez najbliższe 30 lat zatrudnienie znajdzie tutaj ok. 60 techników i specjalistów offshore — przekazał Grzegorz Szabliński, prezes Baltic Power.
Postępy prac na morskim placu budowy
Prace instalacyjne na obszarze morskim, znajdującym się około 23 km od polskiego wybrzeża Bałtyku, są w pełnym toku. Docelowo powstanie tu 76 turbin wiatrowych o mocy 15 MW każda, na powierzchni około 130 km². Aktualnie realizowane są prace związane z instalacją monopali oraz elementów przejściowych.
— Aktualnie trwają prace fundamentowe, obejmujące instalację monopali i elementów przejściowych. Instalacja turbin wiatrowych i kabli morskich rozpocznie się w nadchodzących tygodniach. Na tę chwilę jesteśmy zgodni z harmonogramem i wygląda na to, że realne jest uruchomienie instalacji o czasie, w III kwartale 2026 roku — dodał prezes Szabliński.
Przyszłość morskiej energetyki wiatrowej w Polsce
Otwarcie morskiej farmy wiatrowej Baltic Power zaplanowane jest na rok 2026. Jest to najbardziej zaawansowany projekt w zakresie morskiej energetyki wiatrowej w kraju, obecnie już na etapie budowy, realizowany we współpracy z kanadyjskim Northland Power.
— Jako Grupa ORLEN jesteśmy zarówno pionierem, jak i liderem w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Już w 2026 r. z naszej farmy Baltic Power popłynie do odbiorców czysta energia elektryczna wyprodukowana na morzu — stwierdził prezes Ireneusz Fąfara.
Baltic Power będzie produkować około 4000 GWh energii rocznie, co umożliwi redukcję emisji CO2 o blisko 2,8 mln ton rocznie w porównaniu ze źródłami konwencjonalnymi. Farma zasili energią ponad 1,5 mln gospodarstw domowych, stając się kluczowym elementem w dążeniu Polski do zrównoważonego rozwoju energetycznego.
Pingback:Największy projekt energetyczny w historii Polski coraz bliżej finału - GAZETA dziennik Polonii w Kanadzie