Niezwykłe odkrycie na budowie drogi S17 — nieznana średniowieczna osada

Podczas prac archeologicznych prowadzonych w województwie lubelskim, związanych z budową drogi ekspresowej S17 pod Zamościem, dokonano wyjątkowo interesujących odkryć. Wszystko wskazuje na to, że znaleziono tu pozostałości średniowiecznej osady. Gdyby potwierdzono ten fakt, oznaczałoby to, że archeolodzy natrafili na najstarszy ślad historycznego zasiedlenia w tym rejonie.

Zaskakujące znalezisko archeologiczne przy budowie S17

Polska wciąż kryje mnóstwo niezbadanych śladów swojej przeszłości – od pradawnych osiedli, przez średniowieczne konstrukcje, po ukryte skarby, które nadal czekają na odkrycie. Wiele z nich ujawnia się przypadkowo, przy okazji badań poprzedzających nowe inwestycje budowlane.

Właśnie taki przypadek ma miejsce podczas wykopalisk na Lubelszczyźnie, prowadzonych przed budową drogi ekspresowej S17 Piaski-Hrebenne, na odcinku nr 6 pomiędzy węzłami „Zamość Wschód” oraz „Zamość Południe”. Podczas tych prac archeolodzy odkryli fascynujące dowody dawnego osadnictwa, które mogą znacząco zmienić dotychczasową wiedzę o historii tego obszaru.

Badania archeologiczne w Łabuniach. Odkryto osadę z czasów średniowiecza?

Wykopaliska trwają od 2024 roku na stanowisku archeologicznym we wsi Łabunie w powiecie zamojskim. Badania prowadzone są na łagodnym stoku doliny rzeki Łabuńki, w miejscu już wcześniej rozpoznanym podczas badań powierzchniowych. Stanowisko figuruje w ewidencji zabytków. Szczegóły badań podał niedawno Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

— Trasa przebiegu drogi ekspresowej S17 „przecina” obszar tego stanowiska i z tego względu urząd konserwatorski wskazał na potrzebę przeprowadzenia archeologicznych badań wykopaliskowych, przed rozpoczęciem właściwych robót drogowych — zaznaczył konserwator.

—Dotychczas na ww. stanowisku zadokumentowano i przebadano 220 obiektów archeologicznych o zróżnicowanej wielkości, przeznaczeniu i charakterze — poinformował.

Większość zabytków pochodzi z późnego średniowiecza, a ich skupienie i cechy wskazują na to, że prawdopodobnie znajdowała się tu osada.

Wyjątkowe odkrycie. „Najstarsze miejsce historycznego osadnictwa”

Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków zaznaczył, że byłaby to „najstarsza historyczna osada w Łabuniach, ponieważ pierwsze historyczne wzmianki o miejscowości pochodzą dopiero z 1428 roku”.

Co konkretnie znaleziono?

— Odnotowano kilka obiektów mieszkalnych (duże prostokątne zarysy o wymiarach 5 m x 6 m), którym towarzyszyły różnorodne jamy gospodarcze i dołki po słupach stanowiących naziemną konstrukcję tych obiektów. Najciekawszym obiektem odkrytym dotychczas na tym stanowisku jest zapewne średniowieczna studnia, która posiadała obudowę z drewnianych desek, zapewniających stabilność jej konstrukcji. W odkrywanych obiektach ziemnych odnotowano kilkaset fragmentów ceramiki datowanej na okres późnego średniowiecza (XIV-XV w.), ułamki kości zwierzęcych, kilkanaście nieokreślonych przedmiotów żelaznych, nieliczne narzędzia krzemienne oraz kościaną szpilę, szydło i kamienne żarno — wylicza konserwator.

Okazało się również, że stanowisko jest większe niż początkowo zakładano, dlatego badania poszerzono o kolejne 183 ary, obejmując ostatecznie niemal 3 hektary. Kierownikiem prac w 2024 roku był mgr Przemysław Szelest, a obecnie kieruje nimi mgr Elżbieta Peplińska.

Dodaj komentarz