fbpx

Polski start-up stworzył maszynę, która wydrukuje dom, obniżając koszty budowy nawet o 80 proc.

Wybudowanie własnego, wymarzonego domu, wiąże się z dużym wysiłkiem, długim czasem trwania oraz znacznymi nakładami finansowymi. Polscy inżynierowie postanowili to zmienić. Stworzyli drukarkę, dzięki której udało im się po raz pierwszy w Polsce wydrukować budynek, obniżając koszty budowy o 80 procent.

W branży budowlanej szykuje się prawdziwa rewolucja. Wszystko za sprawą zespołu inżynierów REbuild, którzy opracowali drukarkę do betonu.

– Pomysł pojawił się z obserwacji rynku i branży budowlanej, która jest nam bliska ze względu na wykształcenie i zainteresowania. Śledząc trendy rynkowe i rozwój koncepcji typu Przemysł 4.0, podjęcie wyzwania polegającego na połączeniu budownictwa i druku 3D, wydawało nam się naturalnym krokiem. Jako grupa przyjaciół, inżynierów i badaczy, zdecydowaliśmy się połączyć nasze doświadczenia branżowe i zaangażować się w projekt budowy drukarki 3DCP – mówi dr inż. Michał Kowalik, prezes zarządu REbuild.

Obniżenie kosztów budowy o 80 proc.

Poziom automatyzmu w budownictwie jest bardzo niski. Wprowadzenie do tej branży druku 3D może stać się dużym przełomem. Według pomysłodawców, technologia ta znacząco redukuje liczbę niezbędnego personelu na budowie, co podnosi poziom bezpieczeństwa, gdyż wiele prac może wykonać nie człowiek a urządzenie. To z kolei pozwala na ominięcie niektórych etapów budowy jak stawianie szalunków czy ręczne wykonywanie zbrojenia. Co więcej, ograniczona zostaje ilość odpadów produkcyjnych, zwiększa się precyzja wykonania. Druk 3D wykorzystuje również  surowce naturalne pochodzące z recyklingu.

Największą zaletą technologii stworzonej przez polskich inżynierów jest jednak ograniczenie czasu oraz kosztów budowy. Dowodem na to jest testowy budynek, który powstał w Otrębusach pod Warszawą. Jego powierzchnia to 7 mkw., zaś do jego budowy zużyto 6 ton betonu. Najlepiej wypada czas budowy. Podobny obiekt metodą tradycyjną budowany byłby przez kilka dni, natomiast przy wykorzystaniu druku 3D, mógł on powstać w zaledwie 13 godzin.

– Wszystko powoduje, że koszty wydruku budowli są zdecydowanie niższe niż w przypadku technologii tradycyjnych.  Szacujemy, że wydruk budynku mieszkalnego może być tańszy nawet o 50-80 proc. od tradycyjnych metod budowy – mówi dr inż. Rafał Perz.

Projekt z dużym potencjałem

Choć sama drukarka, nie jest jeszcze dostępna na rynku, to pomysłem polskich inżynierów interesuje się już wielu potencjalnych inwestorów. Pojawiają się pytania o maszynę do druku betonu, a także propozycje zakupu całego systemu do produkcji prefabrykatów.

Twórcy drukarki 3DCP w najbliższym czasie planują dalszy rozwój swojej technologii.

– Przede wszystkim chcemy jako pierwsi na świecie wdrożyć technologię automatycznego układania zbrojenia i budowy szalunków. Ważny jest dla nas również dalszy rozwój własności intelektualnej (IP). Myślimy o sprzedaży drukarek i usług typu druk na zamówienie wyposażenia ogrodowego, małej architektury, nietypowych elementów konstrukcyjnych czy małych budynków – mówi dr inż. Rafał Perz.

Źródło: agritechhub.pl/rebuild

Dodaj komentarz