fbpx

Innowacyjne rozwiązanie. Szczecińskie sieci wodociągowe będą produkować energię elektryczną

Dwa lata temu w Portland uruchomiono innowacyjną elektrownię wodną, z turbinami umieszczonymi w rurach kanalizacyjnych. Tym czasem, prace nad uruchomieniem podobnej elektrowni wodnej w Polsce, rozpoczęto szczecińskim ZWiK już w 2016 roku.

Zasada działania szczecińskiej elektrowni jest taka sama w Portland. Do produkcji energii wykorzystuje się naturalny spadek terenu, pod którym biegną rury. Turbiny poruszane są przez wodę, spływającą dzięki grawitacji. W Szczecinie wykorzystano różnicę poziomów pomiędzy jeziorem Miedwie a Zakładem Produkcji Wody w Pomorzanach dokąd rurociągiem jest doprowadzana woda z tego zbiornika. Spadek wynosi przeszło 30 metrów, więc prąd wody wystarczy do tego, aby zainstalować turbinę wodną o mocy 140 kW. Dzięki temu rocznie zakład wyprodukuje dodatkową 1 GWh energii – to tyle, ile potrzeba do zasilenia 150 domów.

Projekt ten nie jest jednorazową akcją. Wpisuje się w realizowaną od dawna strategię ZWiK Szczecin, aby być nie tylko dostawcą wody, lecz także producentem prądu ze źródeł odnawialnych. Pierwszy projekt z serii powstał już w 2010 roku przy okazji budowy oczyszczalni Pomorzany, a także modernizacji oczyszczalni Zdroje. Założono wówczas, że w obu miejscach energia elektryczna pozyskiwana będzie z biogazu, który jest produktem fermentacji osadów w oczyszczalniach ścieków. W ten sposób w Pomorzanach zbudowano trzy generatory o mocy 350 kW, a w oczyszczalni Zdroje jeden generator o mocy 200 kW.

Zbudowano też  dwie farmy fotowoltaiczne – pierwsza powstała w 2015, a druga w 2018 roku. Łącznie kosztem 12,2 mln zł zainstalowano panele o mocy 2,45 MW.

Dodaj komentarz