fbpx

Andrzej Radzikowski jest pierwszym Polakiem, który wygrał Spartathlon – 246-kilometrowy ultramaraton śladami Filippidesa, z Aten do Sparty.

Andrzej Radzikowski (LKS Olymp Błonie) wygrał w sobotę nad ranem 34. edycję Spartathlonu. Liczącą 245,3 km trasę z Aten do Sparty pokonał w czasie 23 godzin jednej minuty i 13 sekund. 35-letni Radzikowski jest pierwszym Polakiem, który zwyciężył w tym prestiżowym biegu.

W ubiegłym roku zajął 18. miejsce, a dwa lata temu był trzeci. W tegorocznej edycji wyprzedził o 34 minuty i jedną sekundę Włocha Marco Bonfiglio oraz o ponad godzinę i pięć minut Czecha Radka Brunnera.

W historii imprezy tylko 17 zawodnikom udało się pokonać trasę w czasie poniżej 24 godzin. Pierwszy Spartathlon wygrał w 1983 roku Grek Yiannis Kouros, który w następnej edycji ustanowił rekord zawodów – 20 godzin i 25 minut.

Spartathlon jest jednym z najtrudniejszych ultramaratonów na świecie. Upamiętnia wyczyn legendarnego Filippidesa, który w 490 roku p.n.e. pobiegł do Sparty z prośbą o pomoc dla Aten, zagrożonych perskim najazdem.

 

Czytaj więcej na pap.pl

Foto: archiwum bohatera artykułu – andrzejradzikowski.pl

Dodaj komentarz