Posiadasz tę grupę krwi? Możesz dożyć sędziwego wieku
Grupa krwi to wyjątkowy „genetyczny identyfikator” każdej osoby, który może mieć decydujące znaczenie dla zdrowia oraz przewidywanej długości życia. Badacze sugerują, że różne typy krwi mogą wpływać na to, jak długo żyjemy.
Naukowcy od dawna badają, czy istnieje zależność między rodzajem grupy krwi a długowiecznością. Najnowsze badania opublikowane w renomowanym czasopiśmie „BMC Medicine” wskazują, że osoby z grupą krwi 0 są mniej narażone na choroby sercowo-naczyniowe w porównaniu z posiadaczami innych grup.
Posiadacze grupy krwi 0 pożyją dłużej
Siedmioletnie badania przeprowadzone na ponad 50 tysiącach osób w średnim i starszym wieku wykazały, że osoby z grupą 0 umierają rzadziej z powodu schorzeń układu krążenia – ryzyko to było o 15 procent niższe niż u osób z grupami A, B lub AB.
Dodatkowo, japońscy naukowcy twierdzą, że osoby z grupą 0 mają większe szanse na dożycie 90. roku życia lub dłużej. Choć mechanizm tej zależności nie jest do końca wyjaśniony, badacze przypuszczają, że może to wynikać z korzystniejszego profilu lipidowego oraz mniejszej podatności na niektóre choroby.
Na korzystne właściwości mogą liczyć także posiadacze grupy B – ich organizmy wykazują zdolność do szybkiej regeneracji, co może spowalniać proces starzenia.
Ryzyko chorób a grupa krwi. Co mówią badania?
Każdy typ krwi wiąże się z określonymi predyspozycjami zdrowotnymi. Na przykład osoby z grupą A naturalnie charakteryzują się wyższym poziomem kortyzolu, co może powodować większą podatność na stres. Ponadto, badania sugerują, że częściej u nich występują infekcje wywołane przez bakterie Helicobacter pylori, co zwiększa ryzyko raka żołądka.
Z kolei osoby z grupą B mogą cieszyć się wolniejszym tempem starzenia, lecz mają podwyższone ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2.
Jeśli chodzi o grupę AB, badania opublikowane w czasopiśmie „Neurology” wykazały, że posiadacze tego typu krwi są bardziej narażeni na problemy z pamięcią oraz demencję – ryzyko tych schorzeń może być nawet o 82 procent wyższe niż u osób z grupą 0.
Niezwykle rzadka grupa krwi? AB Rh-
W Polsce najrzadszym typem krwi jest AB Rh-, którą posiada zaledwie 1 procent populacji. Globalnie ten odsetek wynosi tylko 0,5 procent, co oznacza, że w razie potrzeby transfuzji znalezienie odpowiedniego dawcy jest szczególnie trudne.
Osoby z grupą AB Rh- mają specyficzne właściwości immunologiczne – nie występują u nich przeciwciała anty-A ani anty-B, co zwiększa tolerancję podczas transfuzji. Jednak ze względu na rzadkość tego typu, dostęp do zgodnej krwi bywa ograniczony.
Najrzadsza grupa to AB Rh-. Prawdziwa „złota krew”
Jeszcze rzadziej występuje tzw. „złota krew”, którą posiadają zaledwie 43 osoby na świecie.
Jej unikalność polega na całkowitym braku antygenów Rh na powierzchni czerwonych krwinek. Osoby z tą grupą mogą oddawać krew pacjentom z bardzo rzadkimi typami, ale same mogą przyjąć transfuzję wyłącznie od innego dawcy o identycznym typie. Jak można się domyślić, w sytuacji nagłej potrzeby stanowi to ogromne wyzwanie.