fbpx

Opracowano żel, który regeneruje tkanki mózgu po udarze

Na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles opracowano żel, który może pomóc w regeneracji neuronów i naczyń krwionośnych mózgu uszkodzonych przez udar. Testy przeprowadzone na myszach potwierdziły działanie preparatu.

Nowo opracowany żel może przeciwdziałać skutkom udarów mózgu. Podczas testów na myszach badacze wykazali, że ich preparat może regenerować uszkodzone tkanki w mózgu. Wyniki badań zostały opublikowane na łamach pisma „Nature Materials”.

Preparat to w istocie hydrożel nasycony lekami stymulującymi wzrost naczyń krwionośnych i łagodzącymi stany zapalne. Stany zapalne powodują bliznowacenie oraz utrudniają regenerację tkanki. Praca naukowców może w przyszłości doprowadzić do opracowania nowych i skutecznych terapii poudarowych.

Wyniki badań są niezwykle obiecujące i mogą przyczynić się do opracowanie skutecznego leku regenerującego tkanki mózgu. Naukowcy sprawdzali zdolność powrotu do zdrowia po ostrym udarze w okresie bezpośrednio po nim. Teraz chcą sprawdzić, czy tkanka mózgowa może zostać zregenerowana w późniejszym terminie. Gdyby to się udało, dawałoby to nadzieję milionom osób żyjących z długotrwałymi skutkami udaru.

Czytaj więcej na: dzienniknaukowy.pl

Dodaj komentarz