fbpx

Argentyński Sąd Najwyższy orzekł, że lodowiec jest ważniejszy niż złoto

Sąd najwyższy w Argentynie wydał wyrok, orzekający że to rząd odpowiada za należące do tego kraju lodowce i to jego rolą jest zapewnienie ich przetrwania. Z tego powodu państwo ma wpłynąć na ograniczenie wydobycia z nich surowców naturalnych.

Na terenie Argentyny znajduje się 17 tys. kilometrów kwadratowych lodowców. Dotychczas były one niszczone przez firmy górnicze, które wydobywały z nich między innymi złoto i srebro.

Wydobycie tego surowca tylko z jednej z nich – Veladero w San Juan, przynosi Argentynie jedną trzecią PKB.

Wyrok sądu był odpowiedzią na wniosek kanadyjskiej firmy Barrick Gold, właściciela kopalni Veladero, która zaskarżyła do sądu przepisy, nakazujące ochronę lodowców. Chciała, by za obszary wydobywcze odpowiadały władze lokalne, na które łatwiej byłoby wywierać wpływ.

Sąd Najwyższy uznał jednak, że za lodowce odpowiada rząd. I nakazał zamknięcie ponad 40 kopalń, w tym Velavero. Zapowiedział też, że nie zostaną wydane nowe koncesje na wydobycie na obszarze lodowców.

Sąd orzekł, że prawo ludności do strategicznych zasobów wody ma wyższość nad innymi, a ochrona ekosystemów i bioróżnorodności powinna być uregulowana przepisami.

Lodowce uznane zostały za źródło cennych wód gruntowych, z których korzysta okoliczna ludność. Działalność wydobywcza ma na nie jednoznacznie negatywny wpływ.

Jak oceniają eksperci, wyrok argentyńskiego sądu jest precedensem – jak dotąd to najpoważniejszy na świecie wyrok dotyczący ekologii który może odbić się szerokim echem.

 

 

Dodaj komentarz