fbpx

Mieszkanie w pobliżu terenów zielonych ma pozytywny wpływ na samopoczucie

Jak sugeruje badanie, mieszkanie w obszarze miejskim z zielonymi przestrzeniami ma długotrwały pozytywny wpływ na samopoczucie psychiczne ludzi.

Brytyjscy badacze stwierdzili, że przeprowadzka na zielone tereny przyniosła badanym osobom trwał pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne. Co ważne, zmiana ta ma długotrwały efekt, w przeciwieństwie do np. podwyżek płac i awansów, które tylko krótkoterminowo dawały impuls do działania.

Autorzy eksperymentu stwierdzili, że dostęp do wysokiej jakości parków miejskich jest korzystny dla zdrowia publicznego.

Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie Environmental Science and Technology.

Jeden ze współautorów badania, Mathew White z Uniwersytetu w Exeter, wyjaśnia również, że ludzie żyjący w okolicy terenów zielonych wykazują mniej objawów depresji i lęków. – Jest wiele powodów, dzięki którym ludzie stają się szczęśliwsi: awans w pracy, podwyżka czy małżeństwo. Kłopot w tym przypadku pojawia się po około pół roku – wracają bowiem do swoich pierwotnych wartości, a takie zmiany nie czynią ich szczęśliwymi w dłuższej perspektywie – ocenia w rozmowie z BBC.

Według White’a, najważniejszym celem naukowców było właśnie wyjaśnienie, czy mieszkanie w pobliżu terenów zielonych ma trwały wpływ na samopoczucie ludzi. Jak się okazuje, ma. – Istnieją dowody, że tacy ludzie mniej się stresują i lepiej się komunikują – przekonuje.

Nie twierdzę, że jest to “magiczna pigułka”, która leczy wszystkie problemy, jednak może być ważnym czynnikiem pomagającym podejmować rozsądne decyzje – ocenia White.

Tak więc wielu ludzi zgadza sie z naszymi spostrzeżeniami, jednak tak na prawdę, potrzebujemy zmian myślenia na szczeblu politycznym, aby pomóc w utrzymaniu dobrej jakości lokalnych terenów zielonych – dodaje.

Badanie zostało przeprowadzone na grupie około 10 tysięcy osób.

 

Źródło na podstawie: BBC

Dodaj komentarz