fbpx

118-letnia francuska zakonnica najstarszą kobietą na świecie

25 kwietnia 2022 r. w wieku 119 lat zmarła Kane Tanaka, dotychczas najstarsza kobieta na świecie. Teraz najstarszą kobietą jest 118-letnia francuska zakonnica — André.

Francuzka urodziła się 11 lutego 1904 r. jako Lucile Randon. W wieku 12 lat rozpoczęła pracę jako opiekunka, później była nauczycielką domową. W wieku 19 lat przeszła na katolicyzm, a w wieku 40 lat wstąpiła do zgromadzenia sióstr miłosierdzia św. Wincentego a Paulo w Paryżu.

Zakonnica pracowała 28 lat w szpitalu w Vichy, gdzie opiekowała się osobami starszymi, sierotami, a później przeniosła się do domu opieki w Les Marches w Sabaudii. Natomiast w 2009 roku, w wieku 105 lat, przeniosła się do Tulonu na południu Francji, do prowadzonego tam przez jej zgromadzenie domu św. Katarzyny Labouré.

Siostra-seniorka przeżyła dotychczas III, IV i V Republikę Francuską, dwie wojny światowe oraz pontyfikaty 10 papieży, począwszy od św. Piusa X, do obecnego Franciszka.

Na 115. urodziny otrzymała od różaniec od papieża Franciszka, a w wywiadzie dla Radia Watykańskiego wyznała, że uważa go za bardzo „odważnego”. Rozmowę zakończyła wezwaniem, jakim papież kończy zwykle spotkania z wiernymi: „Módlcie się za mnie… a ja modlę się za was”.

Źródło: kobieta.onet.pl

Dodaj komentarz