fbpx

Ekstrakty z konopi przedłużą życie? Eksperyment daje do myślenia!

Olej z konopi sposobem na długowieczność? Najnowsze badania wykazały, że ekstrakty konopne opóźniają procesy starzenia u pszczół i przedłużają im życie. Czy w taki sam sposób działają na ludzi?

Badania konopne na pszczołach zostały przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Celem badaczy z Katedry Ekofizjologii Bezkręgowców i Biologii Eksperymentalnej było sprawdzenie, czy ekstrakt z konopi wpłynie na biochemię w organizmach tych małych zwierząt, a tym samym czy przełoży się na długość ich życia.

Zbadaliśmy wpływ ekstraktu z konopi na aktywność układu antyoksydacyjnego (katalazy, peroksydazy, glutationu, dysmutazy ponadtlenkowej i całkowitej zdolności antyoksydacyjnej) w hemolimfie dorosłych pszczół miodnych (Apis mellifera) – powiedzieli naukowcy.

Pszczoły miodne żyją krótko – eksperyment z ich udziałem pozwolił badaczom szybko zweryfikować założone hipotezy. Pszczoły podzielono na trzy grupy. Pierwsza z nich była karmiona czystym syropem cukrowym z bawełnianych pasków nasączonych ekstraktem z konopi. Druga – mieszanką syropu cukrowego z ekstraktem z konopi; trzecia zaś nie otrzymała żadnej dawki ekstraktu z konopi, a zwykłą mieszaninę cukru i roztworem wodno-glicerynowym. Naukowcy pobierali próbki hemolimfy pierwszego dnia badania, a następnie co tydzień, aż do śmierci owadów. Na końcu badania naukowcy przebadali tkanki zmarłych pszczół.

Okazało się, że owady, które spożywały największe stężenie ekstraktu z konopi żyły najdłużej, bo średnio 52 dni. Pszczoły z drugiej grupy – które były karmione syropem cukrowym na bawełnianych paskach – przeżyły nieco mniej – 49 dni. Grupa kontrolna, która nie otrzymała ekstraktu z konopi, a cukier z roztworem wodno-glicerynowym żyła najkrócej – zaledwie 35 dni.

Aktywność wszystkich enzymów antyoksydacyjnych była wyższa w grupach eksperymentalnych w porównaniu z grupą kontrolną. Największą aktywność antyoksydacyjną odnotowano w grupie suplementowanej konopiami przy użyciu strzykawek – wyjaśnili naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Choć wyniki badań wydają się być optymistyczne, to jednak eksperyment dotyczył organizmów całkowicie różnych od ludzkich. Wyciągnięcie podobnych wniosków w stosunku do ludzkiej populacji mogłoby być fałszywe. Dopóki nie zostaną przeprowadzone podobne badania na zdrowych osobach ze ślepą grupą kontrolną nie mamy pewności czy konopie mogą wpłynąć na procesy starzenia w ciele.

Badacze jednak wskazują na mocny punkt eksperymentu. W dobie niskiej przeżywalności pszczół miodnych wiedza o tym, że ekstrakty konopne mogą przedłużyć ich życie, pomoże wpłynąć na ich zdrowie i ochronę.

Jeśli interesuje Cię temat długowieczności, kliknij TUTAJ.

Polecamy też inny artykuł o pszczołach

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: FaktyKonopne.pl

One thought on “Ekstrakty z konopi przedłużą życie? Eksperyment daje do myślenia!

  • 17 sierpnia 2023 at 09:44
    Permalink

    To ma być naukowe badanie ? Kto przeżyje dłużej od tego kto żywi się samym cukrem ?… idiotyzm. Równie dobrze mogliby karmić te pszczoły czymkolwiek innym i też by żyły znacznie dłużej.

    Reply

Dodaj komentarz