fbpx

Opracowano odzież, która chłodzi ciało w upalne dni

Dwaj naukowcy – Ma Yaoguang i Tao Guangming, opracowali tkaninę, której specyfika polega na tym, że potrafi obniżyć odczuwalną przez nas temperaturę aż o 5 stopni Celsjusza. W końcu będzie można stale czuć na sobie przyjemny chłód nawet podczas upalnych dni.

Energia promieniowania średniej podczerwieni (MIR), nie jest w wypadku tej tkaniny pochłaniana przez cząsteczki w otaczającym powietrzu, ale trafia od razu w przestrzeń, dzięki czemu chłodzi wszelkie obiekty, na których się znajduje, jak również ich otoczenie.

Wcześniej takie „radiacyjne chłodzenie”, było wykorzystywane przy projektowaniu dachów, folii z tworzyw sztucznych, drewna oraz ultra-białych farb, które potrafią chłodzić pomieszczenia niczym klimatyzacja.

Tkanina stworzona przez chińskich naukowców, nie przepuszcza promieniowania MIR ze skóry i nie emituje go na zewnątrz. Zamiast tego korzysta z wiązań chemicznych do pochłaniania ciepła ciała, a następnie znów emituje energię w przestrzeń jako MIR.

Testy zostały przeprowadzone z użyciem specjalnej kamizelki, której jedna połowa została wykonana z nowatorskiej tkaniny, a druga ze zwykłej bawełny. Zachowano też mniej więcej tę samą grubość obu tkanin. Potem mierzono temperaturę obu jej części po upływie godziny ekspozycji w pełnym słońcu. Jak się okazało ta część kamizeli, która była wykonana z nowej tkaniny była pod spodem o 5 stopni Celsjusza chłodniejsza niż strona pod bawełną.

Grubość nowego materiału, to zaledwie 550 mikrometrów, a zatem będzie można z niego wykonać cienką i elastyczną odzież. Odbija ona światło UV, widzialne i bliską podczerwień, chłodzi użytkownika i choć z pozoru wygląda jak zwykła koszula, to według naukowców optycznie jest po prostu lustrem.

Co istotne cena odzieży sportowej wykonanej z tej tkaniny, może być zaledwie 10% droższa od innych koszulek, wykonanych z mniej nowoczesnych materiałów. To duże osiągnięcie, które na pewno ułatwi życie milionom ludzi na całym świecie.

Inny test polegał na przykryciu całego samochodu metatkaniną, podczas gdy na drugi pojazd nałożono zwykłe nakrycie ze sklepu, a trzeci pozostał bez okrycia. Wszystkie auta pozostawiono na słońcu na dwie godziny. Wyniki okazały się naprawdę obiecujące. Samochód bez okrycia osiągnął zawrotne 60°C, podczas gdy ten ze zwykłym okryciem ze sklepu tylko trzy stopnie mniej. Temperatura w przykrytym metatkaniną pojeździe nie przekroczyła nawet 30°C.

 

Źródło: zmianynaziemi.pl

Dodaj komentarz