fbpx

Pomoże wrócić do formy po COVID. Cały czas była w zasięgu ręki!

Nie bez powodu bywa nazywana „sportem w pigułce” – jej stosowanie podnosi wydajność organizmu i chroni organizm przed atakami wirusów. Stosowana u osób po przebytym wirusie COVID pozwalała szybciej powrócić do formy.
Czym jest MNA?

Cząsteczka 1-MNA powstaje w wyniku przemian metabolicznych witaminy B3. Poprawia mikrokrążenie i potrafi aktywować enzymy, które wpływają na długość życia; ma przy tym potwierdzone działanie antyzapalne, bakteriobójcze i przeciwzakrzepowe. Choć 1-MNA może być wytwarzana w ludzkim ciele, to można ją również znaleźć w liściach zielonej herbaty i wakame.

Do tej pory była kojarzona głównie ze sportowcami. Pomagała zregenerować organizm po wyczerpującym wysiłku, skracała czas potrzebny do regeneracji oraz zwiększała odporność. Cząsteczka MNA ponadto w widoczny sposób wpływa na metabolizm tłuszczy i zwiększa aktywność lipazy – uruchamia te same procesy, które można zaobserwować u osób uprawiających umiarkowaną aktywności fizycznej. To odkrycie spowodowało, że cząsteczkę zaczęto określać „sportem w pigułce”.

MNA a pacjenci po przebytym COVID

1-MNA wpływa także na prawidłowe funkcjonowanie błon śluzowych i posiada właściwości przeciwzapalne. Zdaniem polskich badaczy, w tym lekarza i twórcy programu STOP-COVID Michała Chudzika, 1-MNA będzie można z powodzeniem stosować u osób, które przebyły trudną postać wirusa.

Nawet młody pacjent po przebyciu infekcji koronawirusowej może odczuwać mocny spadek formy, a czynności, które dotąd nie sprawiały mu wysiłku, np. wejście po schodach, podbiegnięcie do autobusu czy uprawianie sportu, nagle stają się dla niego problemem – wyjaśnił dr Michał Chudzik.

Cząsteczka 1-MNA została przebadana w łódzkich laboratoriach. Kiedy podawano ją zdrowym uczestnikom w dawce 58 mg na dobę wpływała pozytywnie na wydolność i tolerancję wysiłku fizycznego. Jednak badania z udziałem pacjentów po przebytym wirusie COVID pokazały, że jej zastosowanie może o wiele szersze niż do tej pory sądzono.

Pacjentów po COVID-19 podzielono na dwie grupy. Obie były objęte rehabilitacją fizyczną, ale tylko jedna z nich otrzymała zalecenie suplementowania 1-MNA. Badacze badali grupę przez okres sześciu tygodni, a następnie podsumowali wyniki. Okazało się, że osoby przyjmujące preparat z 1-MNA miały lepszą o 92 proc. wydolność organizmu, osoby z drugiej grupy zaś tylko o 60 proc.

Postanowiliśmy zbadać, czy suplementacja 1-MNA może poprawić tolerancję wysiłku i zmniejszyć uczucie zmęczenia wśród pacjentów powracających do zdrowia po SARS-CoV-2 (…). Wyniki są obiecujące, jednak wciąż są to badania wstępne – zaznaczył dr Michał Chudzik.

Opracowanie: Kamila Gulbicka

Źródło: Polsat News

 

 

 

One thought on “Pomoże wrócić do formy po COVID. Cały czas była w zasięgu ręki!

Dodaj komentarz