Gigantyczne dmuchawce skutkiem radykalnych zmian klimatycznych… wokół polskiej sztuki
Mirek Struzik jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, gdzie studiował wzornictwo przemysłowe i rzeźbę. Twórczość artysty-rzeźbiarza o światowej sławie, inspirowana człowiekiem i jego otoczeniem, to głównie dzieła lokalizowane w przestrzeni publicznej, w architekturze, w parkach i ogrodach. Wśród zrealizowanych projektów znajdują m.in. serie artystycznych instalacji w miastach polskich (m.in. Wrocław, Kraków) oraz na świecie: Dubaj, Nicea, Chicago, San Mateo, Istambuł, Kjerringøy, Seul i wiele innych.
W roku 2017 swoistym znakiem rozpoznawczym polskiego artysty na światowym forum stały się gigantyczne dmuchawce. Instalacja zrealizowana z wielkim rozmachem powstała na dubajskim deptaku, w pobliżu Burj Khalifa, najwyższego budynku na świecie. Zespół 14 dmuchawców, mieniący się nocą feerią barw, jest niespodziewanym i mocno kontrastowym elementem futurystycznego krajobrazu miasta. Florystyczna, rozświetlona konstrukcja cieszy oko zarówno odwiedzających Dubaj jak i jego mieszkańców.
https://struzik-art.com/en/project/dandelions-dubai
Refleksja na temat ulotności
W portfolio artysty motyw dmuchawca przewija się wielokrotnie. Rzeźby monumentalnych dmuchawców w Dubaju wykonane są z najwyższej jakości stali nierdzewnej, kwasoodpornej i polerowanej takiej, jakiej używa się m.in. w produkcji narzędzi chirurgicznych.
Jak twierdzi Mirek Struzik „dmuchawce (owocnia mniszka lekarskiego – przyp. red.) symbolizują lekkość i zwiewność natury. Odzwierciedlają wolność, przemijanie, ulotność, ale także siłę przetrwania, odrodzenia, mają dwoistą naturę. Być może w wersji hiperbolizowanej wizji artystycznej staną się swoistym, wizualnym impulsem głębszych refleksji na temat wartości w życiu, zwłaszcza w tak zabieganym miejscu jak światowe centrum biznesu. Wydaje mi się, że obecność dmuchawca w bezpośrednim sąsiedztwie nowoczesnej architektury, m.in. Burj Khalifa, dobrze ją uzupełnia na zasadzie tzw. harmonii kontrastu.
W okolicy Burj Khalifa przewija się rocznie około 90 milionów turystów. Już od momentu instalacji, przypadającej na listopad 2017, odbieramy miłe sygnały o bardzo dużym, pozytywnym odbiorze – między innymi na portalach społecznościowych Instagram i Facebook, gdzie pojawiają się zdjęcia rzeźby w towarzystwie przychylnych komentarzy”.
Wybrane projekty Mirka Struzika:
Dmuchawce – San Mateo, Nicea, Kraków, Seul, Istambuł https://struzik-art.com/en/projects
Bąbelkowy Las (Bubble Forest) https://struzik-art.com/en/project/bubble-forest
Spacer (Walk) https://struzik-art.com/en/project/walk
Obserwator (Geological Observer) https://struzik-art.com/en/project/geological-observer
Wędrujący Kamień (Wandering Stone) https://struzik-art.com/en/project/wandering-stone
Liście (Leafs) https://struzik-art.com/en/project/leafs
Adam i Ewa (Adam & Eve) https://struzik-art.com/en/project/adam-eve
Garderoba (Wardrobe) https://struzik-art.com/en/project/wardrobe
Opracowanie: KM
Źródła:
https://www.codaworx.com/profile/view/id/1190
https://struzik-art.com/en/projects