fbpx

Gigantyczne dmuchawce skutkiem radykalnych zmian klimatycznych… wokół polskiej sztuki

Mirek Struzik jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, gdzie studiował wzornictwo przemysłowe i rzeźbę. Twórczość artysty-rzeźbiarza o światowej sławie, inspirowana człowiekiem i jego otoczeniem, to głównie dzieła lokalizowane w przestrzeni publicznej, w architekturze, w parkach i ogrodach. Wśród zrealizowanych projektów znajdują m.in. serie artystycznych instalacji w miastach polskich (m.in. Wrocław, Kraków) oraz na świecie: Dubaj, Nicea, Chicago, San Mateo, Istambuł, Kjerringøy, Seul i wiele innych.

W roku 2017 swoistym znakiem rozpoznawczym polskiego artysty na światowym forum stały się gigantyczne dmuchawce. Instalacja zrealizowana z wielkim rozmachem powstała na dubajskim deptaku, w pobliżu Burj Khalifa, najwyższego budynku na świecie.  Zespół 14 dmuchawców, mieniący się nocą feerią barw, jest niespodziewanym i mocno kontrastowym elementem futurystycznego krajobrazu miasta. Florystyczna, rozświetlona konstrukcja cieszy oko zarówno odwiedzających Dubaj jak i jego mieszkańców.

https://struzik-art.com/en/project/dandelions-dubai

 

Refleksja na temat ulotności

W portfolio artysty motyw dmuchawca przewija się wielokrotnie. Rzeźby monumentalnych dmuchawców w Dubaju wykonane są z najwyższej jakości stali nierdzewnej, kwasoodpornej i polerowanej takiej, jakiej używa się m.in. w produkcji narzędzi chirurgicznych.

Jak twierdzi Mirek Struzik dmuchawce (owocnia mniszka lekarskiego – przyp. red.) symbolizują lekkość i zwiewność natury. Odzwierciedlają wolność, przemijanie, ulotność, ale także siłę przetrwania, odrodzenia, mają dwoistą naturę. Być może w wersji hiperbolizowanej wizji artystycznej staną się swoistym, wizualnym impulsem głębszych refleksji na temat wartości w życiu, zwłaszcza w tak zabieganym miejscu jak światowe centrum biznesu. Wydaje mi się, że obecność dmuchawca w bezpośrednim sąsiedztwie nowoczesnej architektury, m.in. Burj Khalifa, dobrze ją uzupełnia na zasadzie tzw. harmonii kontrastu.

W okolicy Burj Khalifa przewija się rocznie około 90 milionów turystów. Już od momentu instalacji, przypadającej na listopad 2017, odbieramy miłe sygnały o bardzo dużym, pozytywnym odbiorze – między innymi na portalach społecznościowych Instagram i Facebook, gdzie pojawiają się zdjęcia rzeźby w towarzystwie przychylnych komentarzy”.

Wybrane projekty Mirka Struzika:

Dmuchawce – San Mateo, Nicea, Kraków, Seul, Istambuł  https://struzik-art.com/en/projects

Bąbelkowy Las (Bubble Forest)  https://struzik-art.com/en/project/bubble-forest

Spacer (Walk)  https://struzik-art.com/en/project/walk

Obserwator (Geological Observer)  https://struzik-art.com/en/project/geological-observer

Wędrujący Kamień (Wandering Stone)  https://struzik-art.com/en/project/wandering-stone

Liście (Leafs)  https://struzik-art.com/en/project/leafs

Adam i Ewa (Adam & Eve)  https://struzik-art.com/en/project/adam-eve

Garderoba (Wardrobe)  https://struzik-art.com/en/project/wardrobe

 

Opracowanie: KM

Źródła:

https://www.codaworx.com/profile/view/id/1190

https://struzik-art.com/en/projects

Dodaj komentarz