fbpx

Miażdżyca a zabieg chelatacji. Czy warto korzystać z metody?

Choroby układu krążenia, w tym miażdżyca są jednymi z pierwszych powodów przedwczesnej śmierci. I choć głównym sposobem na pozbycie się problemu powinna być natychmiastowa zmiana diety, niektórzy obiecują szybsze uporanie się z problemem – poprzez chelatację. Na czym to polega?

Choroby układu krążenia

Do chorób układu krążenia, w tym miażdżycy prowadzi niehigieniczny styl życia. Palenie papierosów, spożywanie zbyt dużej ilości tłuszczy, picie alkoholu, a także siedzący tryb życia są głównymi powodami chorób serca. Miażdżyca jest chorobą postępującą – zwykle potrzebuje wielu lat, żeby się rozwinąć. W sytuacjach zagrażających życiu lekarze proponują pacjentom leczenie operacyjne (pomostowanie aortalno-wieńcowe), a także farmakologię – w tym leczenie statynami, obniżającymi poziom złego cholesterolu. Zarówno jedno jak i drugie rozwiązuje problem, ale nie leczy przyczyn – wiąże się ponadto z dużym ryzykiem skutków ubocznych. Nic dziwnego, że coraz częściej pacjenci, którzy trafiają do gabinetu lekarza pytają o możliwość skorzystania z chelatacji.

Czym jest chelatacja?

Zacznijmy więc od wyjaśnienia, czym jest. Chelatacja to nieinwazyjny zabieg dożylny, który polega na wprowadzenia do krwiobiegu pacjenta wlewów (za pośrednictwem kroplówki) kwasu wersenowego (EDTA), który jest syntetycznym związkiem aminokwasowym. Związek ten wchodzi w reakcje z metalami ciężkimi i toksynami we krwi, rozpuszcza je, a następnie pozwala bezboleśnie usunąć z organizmu poprzez wydalenie z moczem.
Dzięki chelatacji żyły oczyszczają się ze złogów lipidowych – tętnice są udrożnione i trafia do nich więcej tlenu – przepływ krwi się poprawia.

Choć pierwsze badania na temat EDTA pojawiły się już pod koniec lat 70., to wciąż nie ma zbyt wielu randomizowanych badań, które potwierdzałyby ich całkowitą skuteczność i bezpieczeństwo. Jednak dla pacjentów, którzy potrzebują natychmiastowej pomocy, chelatacja może być pierwszym krokiem na poprawę zdrowia i to już w ciągu dwóch godzin od pierwszego wlewu. Związek ten w całości usuwa się z organizmu wraz z produktami ubocznymi – takimi jak złogi lipidowe.

Doraźne rozwiązanie

Warto jednak pamiętać, że chelatacja nie rozwiązuje problemu u podstaw. Ma sens tylko wówczas, gdy pacjent zechce zmienić dietę i styl życia – w innym wypadku będzie wyłącznie rozwiązaniem doraźnym, wymagającym kolejnych tego typu zabiegów. Choć chelatację uważa się stosunkowo bezpieczną należy poinformować lekarza o wszystkich chorobach w rodzinie; lekarz powinien również zlecić wykonanie podstawowych badań krwi, aby wykluczyć czynniki będące przeciwskazaniem do zabiegu chelatacji.

Uwaga! Bardzo ważne. Jeśli cierpisz na problem z nerkami, koniecznie poinformuj o tym swojego lekarza.

 

Na podobny temat pisaliśmy też TU.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródła: WP abcZdrowie oraz wylecz.to

One thought on “Miażdżyca a zabieg chelatacji. Czy warto korzystać z metody?

  • 29 stycznia 2022 at 13:06
    Permalink

    Co z tego. Chelatacja w Polsce jest zakazana – lekarz może trafić do więzienia. Wiem że w Austrii bez problemu można

    Reply

Dodaj komentarz