fbpx

W Krakowie postanowili kontynuować eksperyment z fusami po kawie

Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie chce wykorzystywać fusy po kawie zamiast soli, do posypywania zaśnieżonych chodników i alejek. Urzędnicy szukają w tym celu kawiarni, które dostarczą odpowiednią ilość tego surowca. Fusy były już w ten sposób wykorzystywane w Krakowie zeszłej zimy.

„Zanim puchowy śnieg przykryje parkowe alejki, chcemy przygotować się do akcji, dlatego poszukujemy kawiarni w Krakowie, które będą w stanie w krótkim czasie (2-3 dni) zebrać ok. 60 litrowy worek fusów z kawy” — czytamy wpis na Facebooku Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Jednocześnie zachęcono właścicieli małych kawiarni i restauracji, aby razem zbierali fusy i wybrali miejsce, w którym będą magazynować ten surowiec.

„Analiza kawowego pilotażu wykonana przez Wydział Leśny, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie nie wykazała jego szkodliwego oddziaływania na glebę, dlatego postanowiliśmy kontynuować eksperyment” — czytamy.

Zarząd dodaje, że więcej informacji na temat analizy można znaleźć w zapisie konferencji: „Antropogeniczne przekształcenia środowiska glebowego — temat przewodni: Zasolenie gleby”.

Akcja używania kawy zamiast soli rozpoczęła się już w ubiegłym roku i zyskała poparcie właścicieli krakowskich kawiarni.

Pomysł wykorzystania fusów po kawie do posypywania ścieżek i alejek w parkach narodził się we Lwowie. W zeszłym roku Kraków w ramach testu posypywał fusami alejki na Plantach. Piotr Kempf, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie mówił w rozmowie z TOK FM, że „z jednej strony eksperymentujemy i szukamy takiego zero-waste’owego rozwiązania, z drugiej strony fusy i tak są bardzo dobrym materiałem na kompostowanie, więc trochę w naturalny sposób nawozimy parki”.

W ubiegłą zimę akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem

— Odzew właścicieli kawiarni jest niezwykle pozytywny, sami zachęcają krakowian do tego, żeby przyjść na kawę, wziąć ją na wynos i w ten sposób przyłączyć się do akcji — mówił Kempf. Kawę jako alternatywę dla piasku i soli postanowili również wypróbować urzędnicy z Warszawy.

Zakaz używania soli w krakowskich parkach

Na terenach parków i zieleńców utrzymywanych przez Zarząd Zieleni Miejskiej obowiązuje zakaz używania soli. Jest to sprawdzane przez miejskich ogrodników, a każde ewentualne użycie soli skutkuje naliczeniem kar umownych na firmy wykonawcze, utrzymujące parki — czytamy w serwisie Kraków.pl.

Z kolei pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania do odśnieżania stosują sól wyłącznie na jezdniach i starają się nie solić w pobliżu zieleńców i terenów zielonych. Na obszarze Starego Miasta wykorzystywany jest tylko chlorek wapnia i piasek.

Dodaj komentarz