fbpx

Plankton produkuje aż połowę tlenu na Ziemi

Opublikowano interesujące wyniki badań na temat roli planktonu w ekosystemie. Pogłębione studium dało lepsze rozeznanie na temat tego, jak ważny jest plankton w utrzymaniu równowagi gazowej w atmosferze.

Naukowcy z kilku krajów świata spędzili w ramach misji Tara Oceans aż 3,5 roku pływając po oceanach świata w latach 2009 – 2013. Podczas misji prowadzono badania planktonu. Odwiedzono aż 210 miejsc na całym świecie, i pokonano w sumie 140 000 km. Zanim przedstawiono konkluzje, przestudiowano 35 tysięcy próbek planktonu.

Dzięki temu uzyskano wiele użytecznych informacji, poznano ich obszar dystrybucji i sposoby interakcji ze środowiskiem. Podczas badań dokonano także dokładnych analiz genetycznych. Jeden z liderów misji, Chris Bowler, oświadczył, że plankton okazał się istotną częścią biomasy na Ziemi.

5irgof4gwko4w84ksks04wcw0o4.600
Te małe stworzenia każdego roku generują za pomocą fotosyntezy połowę tlenu na naszej planecie. Plankton jest zdecydowanie na najniższej pozycji w łańcuchu żywnościowym oceanów, jednak ze względu na swe masowe występowanie, ma też wpływ na usuwanie pewnej ilości dwutlenku węgla z atmosfery.

Dzięki badaniom łańcuchów DNA, naukowcy zidentyfikowali około 40 mln genów. Różnorodność genetyczna planktonu okazała się znacznie szersza, niż wcześniej sądzono. Eksperci wskazują obrazowo, że w szklance wody morskiej, znajduje się około 200 mln wirusów, z których większość ma zdolność do infekowania około 20 milionów typów bakterii wchodzących w skład planktonu.

Źródło: nationalgeographic.com

Dodaj komentarz