fbpx

Bransoletka, która poinformuje, jaki masz ślad węglowy

Coraz więcej osób staje się świadome, jeśli chodzi o temat swojego tzw. śladu węglowego (carbon footprint). Sama świadomość jednak nie wystarczy, aby zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko, tu z pomocą przychodzi pewna bransoletka.

Jeśli chcielibyśmy się dowiedzieć, jaki ślad węglowy po sobie pozostawiamy, musielibyśmy policzyć wszystkie, codzienne czynności. Od kanapki na śniadanie, poprzez dojazd do pracy, zakupy, pranie, kończąc na wieczornym oglądani telewizji czy czytaniu książki.

Aby to ułatwić, powstały aplikacje, które sumują ilość utlenionego węgla. Mają one jednak podstawową wadę: wszystkie codzienne czynności trzeba zapamiętać i ręcznie wprowadzić, co jest mało wygodne i zniechęcające.

Wszystko zmienić ma Worldbeing. To inteligentna bransoletka – wykonana z materiałów pochodzących z recyklingu – która ma rejestrować całą aktywność właściciela. Część danych wprowadzana będzie dzięki czujnikom podobnym do tych używanych w smartwatchach. Urządzenie będzie wiedzieć np. czy do pracy jechaliśmy samochodem, czy rowerem. Dla jak najdokładniejszego pomiaru węglowego śladu będzie jednak potrzebować jak największej ilości danych. Dlatego Worldbeing będzie chciał pobierać informacje na temat aktywności użytkownika ze wszelkich dostępnych urządzeń czy aplikacji – np. z asystenta Google Now.

Poniżej film przedstawiający zasadę działania bransoletki:

Worldbeing jest wyposażony też w element rywalizacji. Możemy starać się poprawiać własne wyniki, ale także rywalizować z przyjaciółmi.

Urządzenie na razie tylko rozwiązaniem koncepcyjnym. Autorzy pomysłu zapewniają jednak, że ich bransoletka ujrzy światło dzienne już za dwa lata.

Dodaj komentarz