fbpx

Kamera Lily – osobisty fotograf i filmowiec w jednym

Kto nie marzy o prywatnym fotografie, który będzie podążał za nami i wykonywał nam zdjęcia w chwilach, które chcemy zachować w pamięci. O fotografie, któremu nie straszna wspinaczka, który nie pozostanie w tyle gdy przyśpieszymy. O fotografie, który potrafi latać i nie boi się skoczyć w przepaść. Taka idea przyświecała twórcom kamery Lily.

W istocie jest to wyspecjalizowany dron wyposażony w zintegrowaną kamerę Full HD i aparat 12 Mpix oraz system śledzenia właściciela. A właścicielem jest ta osoba, która na nadgarstek założy niewielki sterownik Lily.
Trudno Lily odmówić uroku, nawet kształt diod kontrolnych zaplanowano tak by dron jak najbardziej przypominał sympatycznego towarzysza. By uruchomić Lily, wystarczy dron rzucić przed siebie. Automatycznie wykryje on ruch i rozpocznie działanie.

images
Podstawową funkcją drona jest właśnie podążanie za człowiekiem, który w międzyczasie może zajmować się sobą – jeździć na rowerze, desce, nartach, wspinać się. Od strony użyteczności koncept stworzony w jednym z laboratoriów wydziału robotyki Uniwersytetu Kalifornijskiego jest jednym z najprostszych, a przez to najbardziej skutecznych rozwiązań.
Pierwsze prototypy Lily powstały we wrześniu 2013 roku na bazie Raspberry Pi, niewielkiego komputerka za 40 dolarów, oraz platformy Arduino, na której zespół studentów pisał oprogramowanie dla urządzenia. Na inwestorów nie trzeba było długo czekać – pojawili się już po kilku miesiącach, jednocześnie angażując do zespołu kolejnych specjalistów.

lily drone hands on sg 7
Lily oferuje standardowy tryb nagrywania, ale również opcję rejestrowania materiału w zwolnionym tempie (120 kl./s) przy rozdzielczości 1280 x 720 pikseli. Wszystkie klipy zapisywane są w formacie MP4 przy kodowaniu H.264. Lily potrafi ponadto wykonać 12-megapikselowe zdjęcie, została doposażona w „cyfrowy gimbal”, stabilizację obrazu i obiektyw z 94-stopniowym polem widzenia. Lily garściami czerpie też z dotychczasowych rozwiązań stosowanych w dronach – znajdziemy tu akcelerometr, trzyosiowy żyroskop, kompas, barometr czy moduł GPS. Wodoszczelna (zgodna ze standardem IP67) obudowa drona mierzy 26 cm szerokości przy 8 cm wysokości.


Źródło: telegraph.co.uk

Dodaj komentarz