fbpx

Niezwykły 13-latek dokonał fuzji jądrowej

1

Pamiętacie co robiliście mając 13 lat? Jamie Edwards z Preston zapewne tak łatwo nie zapomni, bo udało mu się w tym wieku skonstruować reaktor atomowy, który skutecznie połączył ze sobą atomy wodoru tworząc atom helu (taka reakcja jest podstawowym źródłem energii gwiazd). Aby pobić rekord musiał on zdążyć przed swoimi urodzinami, które miał w ostatnią niedzielę.

Wcześniejszym rekordzistą jest Amerykanin Taylor Wilson, któremu udało się podobnego wyczynu dokonać w wieku 14 lat sześć lat wcześniej – za co otrzymał on stypendium w wysokości 100 tysięcy dolarów i dziś pracuje on nad jądrową fuzją w laboratorium na University of Nevada w Reno.

Jamie Edwards prace nad swoim projektem rozpoczął już dwa lata temu, a miniaturowy reaktor skonstruowany został w Penwortham Priory Academy. Jego koszt – około 2 tysięcy funtów – zdecydowała się w całości pokryć szkoła.

Wcześniej jednak nastolatek musiał przejść odpowiednie szkolenia dotyczące bezpieczeństwa pracy z energią atomową, a jego wynalazek został uprzednio dokładnie sprawdzony przez naukowców z Uniwersytetu w Manchesterze.

Źródło: geekweek.pl

Dodaj komentarz