fbpx

Obiecujące wyniki nowatorskiego badania krwi. Ma pomóc w wykrywaniu aż 50 rodzajów nowotworów

Uniwersytet Oksfordzki przeprowadził testy badania krwi zwane Galleri, który ma potencjał do wykrywania nawet 50 różnych typów nowotworów. Zgodnie z raportem opublikowanym przez “The Guardian”, wyniki testów były obiecujące.

Galleri to test krwi opracowany w celu wykrywania raka, bada zmiany w kodzie genetycznym, które są wynikiem obecności nowotworu. Może wykryć do 50 różnych typów raka, w tym takie, które są trudne do zdiagnozowania, takie jak rak trzustki czy rak przełyku. Test nie tylko wskazuje na obecność raka, ale również identyfikuje jego źródło.

Pierwsze badania skuteczności Galleri przeprowadzone przez Uniwersytet Oksfordzki obejmowały 5461 uczestników z Anglii i Walii, u których podejrzewano obecność raka. Każdy z uczestników przeszedł standardowe badania diagnostyczne w celu wykrycia raka i dostarczył próbkę krwi do analizy za pomocą Galleri. Test wykazał obecność raka w 66% przypadków i w 85% z tych przypadków poprawnie zidentyfikował pierwotne miejsce wystąpienia choroby.

Badanie Galleri ma pomóc w diagnozie aż 50 rodzajów nowotworu

Profesor Mark Middleton, ekspert z dziedziny eksperymentalnej medycyny onkologicznej na Uniwersytecie w Oksfordzie, który nadzorował badanie testu Galleri, wyraził przekonanie, że test ten ma potencjał do przyspieszenia procesu diagnozowania raka oraz do zwiększenia możliwości wykrywania raka we wczesnych stadiach — podkreśla w rozmowie z “The Guardian”.

Profesor Peter Johnson, krajowy dyrektor NHS (Narodowa Służba Zdrowia w Wielkiej Brytanii) odpowiedzialny za walkę z rakiem, także pozytywnie ocenił potencjał testu Galleri. Cytowany przez BBC, Johnson zauważył, że test ten może pomóc w identyfikacji większej liczby przypadków raka we wczesnym stadium, co z kolei może przyczynić się do uratowania tysięcy ludzkich żyć.

Mimo że wyniki testów są optymistyczne, naukowcy zaznaczają, że przed wprowadzeniem testu Galleri do praktyki medycznej, konieczne są dodatkowe, bardziej rozległe badania.

“Wyniki sugerują, że ten test może pomagać lekarzom pierwszego kontaktu w ocenie stanu zdrowia pacjenta. Jednak potrzebujemy więcej danych z szerszej populacji, aby potwierdzić, czy ten test może poprawić skuteczność diagnozowania raka przez lekarzy” – powiedział  dr David Crosby z organizacji Cancer Research UK, w wywiadzie dla BBC.

Oznacza to, że choć wyniki badań przeprowadzonych na grupie kilku tysięcy osób, u których podejrzewano raka, są obiecujące, trwają dalsze testy. Obecnie Brytyjska Służba Zdrowia (NHS) nadzoruje test na grupie 140 tysięcy osób, które w ciągu ostatnich trzech lat nie były diagnozowane ani leczone na raka. Oczekuje się, że wyniki tych badań zostaną opublikowane jeszcze w tym roku.

 

Dodaj komentarz